Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tisíce lidí v bílém povečeřely na pařížském náměstí

Několik tisíc lidí v bílém oblečení povečeřelo v centru Paříže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Několik tisíc lidí v bílém oblečení povečeřelo v centru Paříže. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Náměstí Svornosti v centru Paříže se ve čtvrtek večer naplnilo tisícovkou lidí. Společným znakem bylo bílé oblečení. Během několika minut rozložili stoly a židle a velká večeře pořádaná přímo na ulici mohla začít. Tento prestižní banket je ve Francii tradicí. Koná se každý rok zhruba ve stejnou dobu. Místo se však do poslední chvíle tají.

Na známém náměstí nedaleko Champs Elysées se dostavilo současně na pět tisíc lidí. Během několika minut zasedli k prostřeným stolům, a pochutnávali si na připravených jídlech. Popíjeli k tomu víno a šampaňské, to vše za nenápadného dohledu policie, píše agentura AFP.

"Je to pro zábavu, vždy se to koná v červnu, pokaždé v jiné datum, ale vždy ve čtvrtek," vysvětlil jeden z účastníků Nicolas Godard. Místo konání se prý účastníci dozvědí pomocí SMS zpráv.

Podívejte se na videa z minulých ročníků:"Je to elegantní setkání, na němž se oživuje umění žít po francouzsku," zhodnotila událost Pařížanka Hélene.

"Lidé znají datum, ale neznají místo. To se sděluje pyramidálním způsobem předáváním informací odshora dolů," řekla mladá žena, která se účastní této neobvyklé akce už prý desítku let."Akce má přísná pravidla, která se dodržují. Máme s sebou pytle na odpadky, kam všechno naházíme, a o půlnoci zanecháváme místo zcela prázdné a čisté, jako by se nic nekonalo," dodala na vysvětlenou. 

Tyto neobvyklé a elegantní bankety se podle organizátorů konají už dvě desítky let každý rok před začátkem léta v některém prestižním místě Paříže. Loni byla jako místo konání zvolena Elysejská pole a rok předtím náměstí Etoile.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...