Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

"To jsou Češi!"

Magazín

  11:08
BRATISLAVA - Pětici českých VyVolených večer začal azyl u slovenských kolegů z obdobné reality show televize JOJ. V přímém přenosu se nastěhovali do vily v Bratislavě.

Vyvolení foto: ČTK

O svůj původní domov v Praze pětice přišla v neděli, kdy objekt i s televizním štábem Primy nechal vyklidit jeho majitel kvůli sporům o nájemné.  Osm slovenských VyVolených přijalo své nové spolubydlící s jásotem i mírným údivem. Ozývaly se výkřiky "Ty jo, to jsou Češi!" nebo třeba "Vladko je tady, no nemůžu (uvěřit)!". Obě skupiny se začali za všeobecného veselí navzájem představovat. A noc byla podle všeho rušná!

"Úkoly budete mít občas rozdílné. O hlavní výhru (11 milionů) bude každá skupina bojovat zvlášť," upozornil poté skupinu slovenský moderátor pořadu Michal Hudák.  Slovenští pořadatelé VyVolených se připravili i na případná nedorozumění vzniklá používáním dvou různých, byť příbuzných jazyků.

Je libo lekci slovenštiny?
Na internetových stránkách slovenských VyVolených je proto nyní divákům k dispozici malá lekce slovenštiny a češtiny. Slovenština se tak dneškem počínaje po dlouhé době dostává v Česku do hlavního vysílacího času. Slovenská soukromá televize JOJ začala své VyVolené vysílat na počátku září.

Stejně jako Prima v Česku nalezl pořad více diváků než konkurenční Big Brother, který na Slovensku vysílá Markíza; také Markíza jej posléze ve většině případů stáhla z hlavního večerního času, a dokonce se rozhodla svůj pořad ukončit o něco dříve.

Stejně jako v ČR dostaly i slovenské televize za vysílání reality show milionové pokuty od tamní licenční rady kvůli odvysílání nevhodných záběrů a porušení zákona o ochraně mladistvých. JOJ dostala dvě pokuty ve výši přesahující tři miliony slovenských korun, Markíza ještě více, přes šest a půl milionu. Slovenská rada také zahájila dalších 18 správních řízení s Markízou a dvě s JOJ.

V Česku zatím Prima dostala pokutu z obdobných důvodů ve výši pět milionů, Nova o jeden méně, česká vysílací rada navíc řeší dalších 24 správních řízení, 14 s Novou a 10 s Primou; v každém hrozí televizím pokuta až 10 milionů korun.

Větší divácký zájem o VyVolené také stejně jako v ČR zamíchal s podíly na slovenském televizním trhu. Podle statistik sledovanosti podíl show Big Brother Markízy na trhu od spuštění v polovině září klesl o více než polovinu pod 20 procent. Naopak, pořad VyVolení na JOJ stoupl nad 30 procent.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!