Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Touha nakupovat vrcholí u žen za ovulace

Magazín

  6:26
Toto zjištění může být užitečné pro léčbu nutkavého nakupování, které patří mezi obsedantně-kompulzivní poruchy a vyznačuje se neustále se vracejícími vtíravými myšlenkami na nakupování nových věcí.

Nákupní horečka přepadá ženy během ovulace foto: Reuters

Podle výzkumu amerických vědců totiž ženy více podléhají nutkavé touze nakupovat v tom období měsíce, kdy dosahují vrcholu plodnosti, píše italský deník La Repubblica.

Nezáleží na tom, zda zrovna dostaly výplatu, či naopak je těsně před ní a konto je prázdné: díky záhadnému zákonu matky přírody zvyšuje ovulace touhu naplňovat vozíky v obchodech. Souvislosti mezi touhou nakupovat a menstruačním cyklem poprvé osvětlila americká studie, při níž vědci sledovali přes 500 žen ve věku od osmnácti do čtyřiceti let. Studii zveřejnil časopis Journal of Consumer Research.

Výběr partnera

Britský list Daily Mail přinesl výsledky dřívějšího výzkumu, který ukázal, že v týdnu, kdy probíhá ovulace, mění ženy své návyky pokud jde o navazování milostných vztahů s muži. Poslední bádání amerických vědců, kteří uskutečnili čtyři experimenty zahrnující i ženy užívající hormonální antikoncepci, tuto skutečnost zřejmě potvrzuje.

„Podobně jako rybář hází do moře velikou síť, aby chytil co nejvíce ryb, tak to i ženy v době ovulace žene k tomu, aby využívaly nejrůznějších možností a´fíglů´, jak rozšířit škálu kandidátů na partnery, mezi nimiž si budou vybírat. A tato touha mít k dispozici větší množství kandidátů na výběr je součástí mentálního postoje, který zahrnuje také větší potřebu vlastnit věci,“ tvrdí Kristina Durantová z Texaské univerzity, hlavní autorka studie.

Výběr bot - ilustrační foto

Před zájmem ženy, která právě má „své dny“, neobstojí nic: od šatů po doplňky, od poslední novinky na regálech supermarketů po nejmodernější elektrotechniku, všechno se jí zdá být neodolatelné.

Když však vědci požádaly účastnice výzkumu, aby si představily, že prožívají milostný vztah s partnerem, po němž toužily, zdálo se, že se jejich žízeň po nakupování v době ovulace utišila. Jakoby tyto výsledky dávaly za pravdu přesvědčení romantiků, že pravou lásku nelze koupit za žádné peníze.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat