Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Touha nakupovat vrcholí u žen za ovulace

Nákupní horečka přepadá ženy během ovulace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupní horečka přepadá ženy během ovulace | foto: Reuters

Toto zjištění může být užitečné pro léčbu nutkavého nakupování, které patří mezi obsedantně-kompulzivní poruchy a vyznačuje se neustále se vracejícími vtíravými myšlenkami na nakupování nových věcí.

Podle výzkumu amerických vědců totiž ženy více podléhají nutkavé touze nakupovat v tom období měsíce, kdy dosahují vrcholu plodnosti, píše italský deník La Repubblica.

Nezáleží na tom, zda zrovna dostaly výplatu, či naopak je těsně před ní a konto je prázdné: díky záhadnému zákonu matky přírody zvyšuje ovulace touhu naplňovat vozíky v obchodech. Souvislosti mezi touhou nakupovat a menstruačním cyklem poprvé osvětlila americká studie, při níž vědci sledovali přes 500 žen ve věku od osmnácti do čtyřiceti let. Studii zveřejnil časopis Journal of Consumer Research.

Výběr partnera

Britský list Daily Mail přinesl výsledky dřívějšího výzkumu, který ukázal, že v týdnu, kdy probíhá ovulace, mění ženy své návyky pokud jde o navazování milostných vztahů s muži. Poslední bádání amerických vědců, kteří uskutečnili čtyři experimenty zahrnující i ženy užívající hormonální antikoncepci, tuto skutečnost zřejmě potvrzuje.

„Podobně jako rybář hází do moře velikou síť, aby chytil co nejvíce ryb, tak to i ženy v době ovulace žene k tomu, aby využívaly nejrůznějších možností a´fíglů´, jak rozšířit škálu kandidátů na partnery, mezi nimiž si budou vybírat. A tato touha mít k dispozici větší množství kandidátů na výběr je součástí mentálního postoje, který zahrnuje také větší potřebu vlastnit věci,“ tvrdí Kristina Durantová z Texaské univerzity, hlavní autorka studie.

Výběr bot - ilustrační foto

Výběr bot - ilustrační foto

Před zájmem ženy, která právě má „své dny“, neobstojí nic: od šatů po doplňky, od poslední novinky na regálech supermarketů po nejmodernější elektrotechniku, všechno se jí zdá být neodolatelné.

Když však vědci požádaly účastnice výzkumu, aby si představily, že prožívají milostný vztah s partnerem, po němž toužily, zdálo se, že se jejich žízeň po nakupování v době ovulace utišila. Jakoby tyto výsledky dávaly za pravdu přesvědčení romantiků, že pravou lásku nelze koupit za žádné peníze.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!