3. dubna 2009 14:16 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tradiční pozdravy mizí. Jak zdravíte vy?

Pozdrav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozdrav | foto: Reprofoto

LINEC Pozdravy "na shledanou" a "na slyšenou" je v Rakousku slyšet čím dál tím méně. Místo nich stále více Rakušanů užívá neformální německé "tschüss". Podle agentury APA to vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo centrum pro výzkum veřejného mínění Spektra. V únoru se do průzkumu zapojila tisícovka lidí nad 15 let.

Pozdravy "na shledanou" a "na slyšenou" je v Rakousku slyšet čím dál tím méně. Místo nich stále více Rakušanů užívá neformální německé "tschüss". Podle agentury APA to vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo centrum pro výzkum veřejného mínění Spektra. V únoru se do průzkumu zapojila tisícovka lidí nad 15 let.

Anketa

Jak zdravíte vy?

Ahoj 659
Dobrý den 1980
Nazdar 262
Čus 181
Zdar 204
Čau 364
Pozdrav Pánbůh 257
Tě pic 100
Čest práci 663
Zdař Bůh 142

Typicky rakouské "Grüss dich" či "Griass di" nebo "Grüss Gott" tedy "pozdrav tě" a "pozdrav Bůh" má své zastánce především u padesátníků a starších, mladí tyto pozdravy přestávají používat. Slovy "pozdrav Bůh" uvítají přitom obvykle zákazníka prodavači v obchodech či personál v restauracích po celé zemi.

Mladí Rakušané od 15 do 29 let sázejí hlavně na německé pozdravy hallo a tschüss či americké hi a italské ciao. V této věkové skupině v zahraniční konkurenci dokáže obstát snad jen pozdrav "servus". Jeho používání se za posledních deset let téměř nezměnilo. Má ho v oblibě kolem 57 procent Rakušanů. Německý pozdrav "tschüss" užívalo v roce 1999 zhruba 45 procent dotázaných, nyní je jich víc než polovina.

Pozdrav "auf Wiedersehen" neboli "na shledanou" je z úst Rakušanů slyšet čím dál tím méně. Před deseti lety ho používala zhruba polovina lidí, nyní 43 procent. Slovy "guten Tag", tedy "dobrý den" zdraví jen čtvrtina obyvatel Rakouska. Své přátele, známé a příbuzné pozdravem "hallo" nyní při setkání častuje 65 procent dotázaných. Před deseti lety to bylo 51 procent lidí.

ktk kš

ČTK