Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tradiční pozdravy mizí. Jak zdravíte vy?

Pozdrav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozdrav | foto: Reprofoto

LINEC Pozdravy "na shledanou" a "na slyšenou" je v Rakousku slyšet čím dál tím méně. Místo nich stále více Rakušanů užívá neformální německé "tschüss". Podle agentury APA to vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo centrum pro výzkum veřejného mínění Spektra. V únoru se do průzkumu zapojila tisícovka lidí nad 15 let.

Pozdravy "na shledanou" a "na slyšenou" je v Rakousku slyšet čím dál tím méně. Místo nich stále více Rakušanů užívá neformální německé "tschüss". Podle agentury APA to vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo centrum pro výzkum veřejného mínění Spektra. V únoru se do průzkumu zapojila tisícovka lidí nad 15 let.

Anketa

Jak zdravíte vy?

Ahoj 659
Dobrý den 1980
Nazdar 262
Čus 181
Zdar 204
Čau 364
Pozdrav Pánbůh 257
Tě pic 100
Čest práci 663
Zdař Bůh 142

Typicky rakouské "Grüss dich" či "Griass di" nebo "Grüss Gott" tedy "pozdrav tě" a "pozdrav Bůh" má své zastánce především u padesátníků a starších, mladí tyto pozdravy přestávají používat. Slovy "pozdrav Bůh" uvítají přitom obvykle zákazníka prodavači v obchodech či personál v restauracích po celé zemi.

Mladí Rakušané od 15 do 29 let sázejí hlavně na německé pozdravy hallo a tschüss či americké hi a italské ciao. V této věkové skupině v zahraniční konkurenci dokáže obstát snad jen pozdrav "servus". Jeho používání se za posledních deset let téměř nezměnilo. Má ho v oblibě kolem 57 procent Rakušanů. Německý pozdrav "tschüss" užívalo v roce 1999 zhruba 45 procent dotázaných, nyní je jich víc než polovina.

Pozdrav "auf Wiedersehen" neboli "na shledanou" je z úst Rakušanů slyšet čím dál tím méně. Před deseti lety ho používala zhruba polovina lidí, nyní 43 procent. Slovy "guten Tag", tedy "dobrý den" zdraví jen čtvrtina obyvatel Rakouska. Své přátele, známé a příbuzné pozdravem "hallo" nyní při setkání častuje 65 procent dotázaných. Před deseti lety to bylo 51 procent lidí.

ktk kš

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?