Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tragédie v pražské zoo: gorilí sameček Tatu se oběsil

Slovensko-cest

  13:01aktualizováno  17:41
PRAHA - Pražská zoo prožívá tragickou událost. Nešťastnou náhodou tu zahynul pětiletý gorilí sameček Tatu. Stalo se tak během hry, kdy rozpletl lano a jeden z pramenů si obtočil kolem krku. Chovatelé byli v tu dobu v jiné části pavilonu. Gorilího samce se jim už nepodařilo zachránit.

Gorilí sameček Tatu. foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

"V devět hodin chovatelka Gabriela Kopecká našla samici Kambu, jak drží Tatua zavěšeného na laně. Okamžitě zavolala ostatní chovatele a veterináře Romana Vodičku," sdělila zoo v tiskové zprávě. Ošetřovatelé nejprve museli pomocí tlakové vody oddělit ostatní gorily. Zejména Kamba odmítala od Tatua odejít.

Tatu v tu dobu již nejevil známky života. Bezprostředně po jeho vyproštění začali pracovníci zoo s jeho resuscitací. Masáž srdce a dýchání z úst do úst však již bohužel byly zbytečné.

Podle kurátora chovu savců Pavla Brandla není v lidských silách podobným nehodám zabránit.

Tatu čerstvě po narození.

Tatu s bratrem Kiburim.

Největší rána od povodní
Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek uvedl, že smrt Tatua je nejtragičtější událostí od povodní, k nimž došlo právě před deseti lety. V rozvodněné Vltavě se tehdy utopil sedmiletý gorilí samec Ponk.

Tatu byl po gorile Moje další populární gorilou. Jeho jméno znamená ve svahilštině třetí, jelikož po Moje se narodilo jedno mládě mrtvé, Tatu tak byl třetím mládětem goril narozeným v Česku. Narodil se 30. května 2007 samici Kijivu a samci Richardovi.

Před dvěma lety k sourozencům přibyl ještě sameček Kibury. Od té dobytrávil Tatu většinu času se samicí Kambou. Moja jako dospělá loni skupinu opustila, zoo jí našla partnera ve Španělsku. Z potomků Kijivu a Richarda byl Tatu podle chovatelů nejdobrodružnější povahy.

Tatu:

Tatu se narodil v Zoo Praha 30. 5. 2007 samici Kijivu a samci Richardovi. Jeho jméno znamená v překladu druhý. Tatu byl druhým potomkem zmíněných rodičů, ale také druhým mládětem goril chovaných v rámci České republiky a Slovenska.

Tatu se od počátku projevoval jako živé a zvídavé mládě. Ve srovnání s prvorozenou Mojou začal dříve opouštět bezpečí matčiny náruče a zad, na kterých gorily mláďata vozí. Zásluhu na tom měla právě Moja, která mladšího bratra provokovala ke hrám. Sama přitom od jeho narození trávila velké množství času s nejstarší samicí skupiny, Kambou. Ta se ve skupině stala babičkou, která se trpělivě věnuje čerstvě odstaveným mláďatům.

Také Tatu se později uchýlil ke Kambě. To když na konci dubna 2010 přišlo na svět zatím poslední mládě Kijivu, samec Kiburi. Od té doby trávil Tatu s Kambou většinu času.

Tatu díky své dobrodružné povaze udržoval celou skupinu aktivní, protože k divokým hrám provokoval nejen ostatní mláďata, ale také dospělé. Byl to právě Tatu, kdo v uplynulých měsících začal intenzivně kontaktovat samici Bikiru, jež byla do té doby spíše na okraji skupiny. Začal se vozit na jejích zádech a pomohl jí ještě lépe zapadnout do rodiny.

Nešťastnou náhodou zahynul ráno 27. července 2012.

Zdroj: Zoo Praha

Autoři: ,