Mračoun či mrkající emoji jako součást značky. Australský Queensland povolí SPZ se smajlíky |
Jednou z novinek je genderově neutrální alternativa k obrázkům Santa Clause a jeho ženské verzi. Tato nová varianta bude mít název „Mx Claus“. Dále Unicode schválil například emoji představující muže ve svatebním závoji a ženu ve smokingu. Dostupné emotikony se celkově rozšíří o 62 zcela nových obrázků, které jsou dále nabízeny v mnoha variantách lišících se pohlavím a barvami pleti vyobrazených osob. Kromě nových emoji s lidmi byly schváleny i další obrázky, reprezentující například bubble tea, čajovou konvici či ledního medvěda.
Podle blogu stránek Emojipedia nejsou zatím přesná data, kdy budou moci uživatelé různých operačních systémů nové obrázky používat, většina by ale měla být zprovozněna v průběhu roku 2020 a k uživatelům se nové symboly dostanou postupně v rámci softwarových aktualizací. Konkrétní podoba obrázků se nicméně může napříč různými platformami lišit. Některé znaky z nové sady už jsou dostupné na Twitteru, včetně transgender vlajky a ženy ve smokingu.
New in Emoji 13.0: Mx Claus, a gender-inclusive person wearing a Christmas hat, with skin tone support #Emoji2020 https://t.co/XtydKCbb7A pic.twitter.com/5q0MdTo4EB
— Emojipedia (@Emojipedia) January 29, 2020
Nejoblíbenější jsou Dan Nekonečný a ponožky v sandálech, říká autorka typicky českých emotikonů |
Podle serveru Shropshire Star právě za neschválení znaku pro transgender vlajku bylo konsorcium Unicode v minulém roce kritizováno. To loni přidalo několik symbol§ se stejnopohlavními páry. Jeff Ingold z organizace Stonewall, která podporuje práva LGBT komunity, aktuální krok společnosti vítá. Podle něj je zavedení nových více inkluzivních a diverzifikovaných emoji vítaným krokem.
Smajlíky schvaluje konsorcium Unicode, které spravuje stejnojmennou normu pro kódování textů na počítačích. Nové emoji může navrhovat veřejnost, Unicode z návrhů následně každý rok vybírá ty, které schválí. Hlavními kritérii výběru je, jak velká skupina lidí bude mít zájem nový znak používat, dále jestli obrázek bude dobře fungovat v malé velikosti a zda obrázek skutečně přináší něco nového, co do té doby nešlo vyjádřit ostatními emotikony.