Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Transsibiřská odysea

Magazín

  9:14
MOSKVA - Říkají mu novodobý Jack London. Čtyřiačtyřicetiletý Nicolas Vanier, dobrodruh a úspěšný spisovatel v jedné osobě, se snaží žít v co nejužším sepětí s přírodou, a často proto se svými psy vyráží na cesty do málo obydlených koutů světa. Na poslední výpravu se vydal před čtyřmi měsíci, kdy zahájil putování napříč Sibiří.

Nicolas Vanier pózuje se svými psy na Rudém náměstí v Moskvě. foto: Denis SINYAKOVAFP

V listopadu se jeho saně daly do pohybu u břehů jezera Bajkal a předevčírem šťastně dojely na moskevské Rudé náměstí. Vanier a jeho francouzsko-ruský doprovodný tým dokázali urazit osm tisíc kilometrů napříč zasněženou tundrou a tajgou. Tato vzdálenost představuje téměř čtvrtinu celkového obvodu Země.

Přestože teploty místy dosahovaly až třiceti stupňů pod nulou, si cestovatel dopřál jen jedinou delší přestávku - třídenní odpočinek ve městě Tomsk. Na Rudém náměstí ho přivítal nejen zástup gratulantů, zvuk balalajek a dívky v ruských krojích, ale také francouzský velvyslanec. Ten předal Vanierovi blahopřejný dopis od prezidenta Jacquesa Chiraka. „Přivezl jste milionům Francouzů a Rusů poselství o naději a odvaze. Váš vztah k přírodě a váš průkopnický duch je příkladem pro ostatní lidi,“ vzkázal Vanierovi Chirac, který projevil přání osobně se s cestovatelem setkat.

Díky patří psům
Vanier se vydal do nehostinné Sibiře proto, aby upozornil na křehkost a zranitelnost některých ekosystémů. Trasu mu pomáhali plánovat sibiřští chovatelé sobů a zkušení lovci. Ze záběrů natočených během cesty vznikne dokumentární film o životním prostředí, který se bude promítat v 35 tisících francouzských škol v rámci osvětové ekologické kampaně.

„Největší dík patří mým psům. Bez nich bych to nikdy nedokázal,“ prohlásil Vanier o expedici, kterou sponzorovalo francouzské ministerstvo zahraničí.

Desetičlenné psí spřežení vezlo cestovatele průměrnou rychlostí 80 až 100 kilometrů za den. Vanier má ke svým psům vřelý vztah: na www.odysseesiberienne.com umístil mimo jiné i fotografie a poměrně obsáhlé povahové charakteristiky všech deseti „tahounů“. Navíc plánuje, že o zážitcích z výpravy napíše knížku pro děti, která bude celou cestu popisovat z pohledu psa Gea. Ten u Vaniera „pracuje“ jako vůdce smečky.

Francouz se svěřil, že největší problém ho paradoxně nepotkal v neprostupných lesích na východě Ruska, ale nedaleko Moskvy. Nastupující jaro se totiž začalo hlásit o svá práva a sníh v okolí metropole roztál. Dobrodruh proto musel na saně přidělat speciální kolečka, aby ho psi mohli táhnout dál. Pořadatelé uvítacího ceremoniálu na Rudém náměstí připravili Vanierovi stezku ze sněhu, a tak mohl jízdu stylově zakončit bez koleček.

Volání divočiny
Vanier, který se narodil v Senegalu, rád vyhledává extrémy. První velkou výpravu podnikl už ve svých sedmnácti letech, a to do Laponska. Později procestoval Skandinávii, Kanadu a Aljašku a nějaký čas žil i v Arktidě. Do svých aktivit neváhá zapojit rodinu: do aljašské divočiny se odstěhoval i s manželkou Diane a tehdy osmnáctiměsíční dcerkou Diane.

Vlastníma rukama si postavili srub a živili se lovem zvěře a lesními plody. Neobvyklé výpravy popsal v řadě knih a reportáží, na kontě má i několik filmů. Kromě tvůrčí činnosti ho živí chov tažných psů.
Autoři: