Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Trápí vás neodbytní komáři v letních měsících? Namalujte si zebří pruhy a nenoste reflexní oblečení

Zebry (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zebry (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Není to tak dávno, co vědci objasnili důvod, proč mají zebry své typické pruhy. Přišli s tím, že jsou díky nim vlastně mnohem více chráněny před bodnutím hmyzu, a tak vyvrátili teorii o matení predátorů. Dokázaly by však pruhy ochránit před hmyzem i lidi? Touto otázkou se zabývali vědci z Univerzity Loránda Eötvöse v Maďarsku.

Domorodé kmeny v Africe, Austrálii nebo Papua-Nové Guinee jsou známé malováním na tělo. Nejrozšířenější jsou pak jednobarevné pruhy na obličeji. Malby však neslouží pouze k okrase. Mají rituální význam a teď se zdá, že také praktický. Je velmi pravděpodobné, že kmeny využívají pruhy k odlákání hmyzu, který se hojně vyskytuje v místě jejich domovů, uvedl server TechTimes.

Vědci z Univerzity Loránda Eötvöse se tak rozhodli zjistit, zda dokáží černobílé pruhy opravdu odpudit hmyz od člověka. Svou studii pak publikovali prostřednictvím deníku The Royal Society Open Science.

Na celý pokus si vystačili badatelé pouze s třemi figurínami. Dvě zastupovaly snědou a světlou barvu pokožky, třetí figurína byla pokryta černobílými pruhy. Každou figurínu pak badatelé potřeli lepidlem odolným vůči počasí a nechali na místě, jež je plné komárů a ovádů. Avšak i přes odolnost lepidla museli figuríny přetírat nově každý týden.

Po měsíci se vědci vrátili pro modelíny, aby sečetli počet zachyceného hmyzu lepidlem. Podle jejich očekávání modelína s černobílými pruhy přilákala nejméně hmyzu. Naopak zbylé dvě přilákaly dohromady sedmkrát více komárů.

„Chceme tak ukázat, že tmavá pokožka se světlými pruhy na těle je menším lákadlem pro komáry či ovády,“ napsali autoři studie a dodali, že by tak lidé mohli předcházet podráždění kůže, či dokonce nemocím, které komáři přenášejí.

Černá barva láká komáry

V současné vyspělé společnosti je však nepravděpodobné, že si začneme malovat proužky po těle jako zebry. „Barva oblečení také ovlivňuje to, jak nás komáři vnímají. Takže nenoste černou a preferujte raději světlejší barvy jako bílou nebo béžovou,“ řekla jedna ze spoluautorů studie Susanne Åkesson pro server CNN.

Podle ní bychom se také měli vyhýbat reflexnímu oblečení, jelikož hmyzu připomíná vodu, kam kladou svá vajíčka.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....