Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trendy v tetování se v Česku velmi změnily

Magazín

  7:00
PRAHA - Za posledních dvacet let se trendy v tetování hodně změnily; lidé mají stále častěji požadavky osobního rázu.

V 90. letech byly populární motivy růží a motýlků, následovala je vlna černých ornamentů a postupem času si lidé oblíbili barevné vzory. Dnes jsou mnohem otevřenější a jejich požadavky osobnější, řekl Michal Burda, majitel zavedeného pražského tetovacího salonu Tribo. "Zájem lidí o tetování stoupá. Společnost už dnes tolik nevnímá potetovaného člověka jako nějakého kriminálníka. Zejména ve velkých městech, jako je Praha, jsou předsudky lidí vůči tetování menší, než tomu bylo dříve," řekl Burda.

Zákazníci tetovacích salonů si nechávají stále častěji vytetovat na kůži jména svých dětí, milenek i manželek, obvyklá jsou i nějakým způsobem pro klienta významná čísla.

 V devadesátých letech byly hodně populární motivy růží a motýlků, následovala je vlna černých ornamentů a postupem času si lidé oblíbili i barevné vzory. V současné době jsou lidé mnohem otevřenější a jejich požadavky bývají individuální. Zákazníci pražs
 V devadesátých letech byly hodně populární motivy růží a motýlků, následovala je vlna černých ornamentů a postupem času si lidé oblíbili i barevné vzory. V současné době jsou lidé mnohem otevřenější a jejich požadavky bývají individuální. Zákazníci pražs

V devadesátých letech byly hodně populární motivy růží a motýlků, následovala je vlna černých ornamentů a postupem času si lidé oblíbili i barevné vzory. V současné době jsou lidé mnohem otevřenější a jejich požadavky bývají individuální.

Motiv podle celebrity

Do některých salonů v centru Prahy chodí spíše turisté, nebo lidé, kteří nemají přesnou představu o tom, jaké tetování na těle chtějí mít. Často si vyberou motiv tetování podle toho, co mají na sobě jejich idoly, jako je třeba David Beckham nebo Brad Pitt. "Ti, co jdou na tetování poprvé, často nevědí, co chtějí," řekl tatér z menšího tetovacího salonu v centru Prahy. "Tak si najdou, co mají na těle některé slavné osobnosti, a chtějí to také. Nebo si do internetového vyhledávače zadají například "kérka na krku" a podle toho vybírají. Setkáváme se i s požadavky, aby tetování mělo pokud možno hodně detailů a bylo přitom co nejmenší," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Naše tetovací studio vyhledávají hlavně lidé, kteří již jdou za konkrétním tatérem nebo mají představu o tom, co chtějí," říká Bruda. "Chodí k nám také lidé z umělecké branže: hudebníci, malíři, fotografové nebo designeři a ti mají většinou dobrý vkus a příjemně se s nimi pracuje," pochvaluje si.

Kolik stojí tetování?

Ceník tetování záleží na velikosti a složitosti vzoru, ale i na kvalitě salonu. V těch dobrých bývá nejnižší cena kolem tisíce korun.

Tetování je tak staré jako lidstvo samo. Bylo objeveno i u ledovcové mumie Ötziho staré přes 5000 let. "Novodobá tradice tetování se datuje od počátku 20. století a byla spojena s významnými přístavy, jako je třeba Hamburk. Tetování zpopularizovali námořnici, kteří cestovali po světě a domů si přiváželi suvenýry v podobě různých motivů na svých tělech," uvedl Burda.

Jednodušší vzory vypadají lépe

Dodal, že v současnosti mají lidé díky internetu větší přehled, chtějí být originální a tím se pomalu český styl přibližuje západním standardům, kde se tetování stává stále více osobnějším. "Tetování vydrží celý život, ale stejně tak, jak kůže stárne a povoluje, tak tetování například na slunci vyšisuje. Obecně platí, že se titěrné a komplikované detaily časem rozpíjejí, jednodušší vzory vypadají dlouhodobě lépe. Stává se, že si lidé nechávají barvy oživit," poznamenal Burda.

ČTĚTE VÍCE:

Tetování někdy může být i výsledkem nepromyšleného rozhodnutí, sázky či přemíry vypitého alkoholu. Počáteční nadšení pro nově nabytou ozdobu těla ale většinou brzy vyprchá a čerství nositelé začnou své nerozvážnosti litovat. I těchto případů se prý dnes vyskytuje čím dál méně. "S podobnými excesy se v poslední době nesetkávám. Češi si asi dávají větší pozor a tetování si dobře rozmyslí," domnívá se dermatoložka Hana Raková z pražského Laserového centra Esthé, kde tetování odborně odstraňují.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat