Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři balony přeletěly nad Sněžkou

Magazín

  7:00
PEC POD SNĚŽKOU - Tři horkovzdušné balony přeletěly odpoledne přímo nad nejvyšší českou horou Sněžkou v Krkonoších. Vzduchoplavci k přeletu využili mimořádně příznivého počasí. Naposledy se přelet Sněžky s více balony podařil v únoru 2008, kdy nad vrcholem byly čtyři balony. řekl to po krátce přistání pilot jednoho z balonů David Línek.

Horkovzdušné balony přeletěly nad Sněžkou. foto: ČTK

Protože vanul východní vítr, vzduchoplavci směrem nad Krkonoše odstartovali ze Žacléře. Nad Sněžkou byli za slunečného počasí přibližně po necelé hodině letu. "Vše vyšlo výborně. Kdybych plivnul, zasáhnu přímo poštovnu," řekl Línek. Nad 1602 metrů vysokou Sněžkou se balony vznášely asi 200 metrů. "S turisty na Sněžce jsme na sebe mávali a vzájemně se slyšeli," řekl vzduchoplavec. Celkem bylo ve třech koších sedm lidí.

Příznivá předpověď počasí

Podmínky k letu byly podle Línka ideální, vítr měl rychlost kolem 30 kilometrů za hodinu. Přesný přelet Sněžky podle něj umožnilo zejména to, že ve vzduchových vrstvách nad Krkonošeni se dnes vítr různě měnil a s balony se dalo dobře manévrovat.

Horkovzdušné balony přeletěly nad Sněžkou.

Po přeletu Sněžky se balony dostaly nad Špindlerův Mlýn a nakonec přistály za Turnovem na Semilsku. Vzdušnou čarou to představuje 55 kilometrů. Línek ale délku více než tříhodinového letu odhadl na 70 kilometrů, protože trasa měla tvar oblouku. "Po startu jsme asi kousek byli i v Polsku," řekl Línek.

ČTĚTE VÍCE:

Maximálně dnes dosáhly balony výšky 2800 metrů. O  přeletu Sněžky podle Línka rozhodla příznivá předpověď počasí.

"Čekalo se chladno, bezoblačné nebe a minimální termika. Od středy bylo vidět, že by to šlo, rozhodnutí padlo včera večer," řekl. Bohužel se podle něj podařilo dostat na start jen tři balony, protože více balonářů se nemohlo tak narychlo do Krkonoš vydat.

Horkovzdušný balon poprvé vrchol Sněžky překonal v listopadu 1999, kdy při letu z Pece pod Sněžkou do polské Karpacze minul vrchol o zhruba 50 metrů.

Při cestě, která byla opakovaným pokusem, vzduchoplavci vystoupali až do výšky 1900 metrů. Při letu byl vlivem prudkého větru poškozen koš i sám balón.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat