22. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chlapec našel vejce a dal je do skříně. Vylíhli se z nich jedovatí hadi

Pakobra východní (Pseudonaja textilis) ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pakobra východní (Pseudonaja textilis) ilustrační foto | foto: Shutterstock

CANBERRA Klubko jedovatých hadů se vylíhlo tříletému chlapci z vajec, která našel nedaleko domu ve východní Austrálii.

Podle odborníků šlo o pakobry východní (Pseudonaja textilis), které jsou po australských taipanech nejjedovatějším suchozemským plazem. Celá věc skončila bez újmy na zdraví. Malý Kyle Cummings ale prý mohl zemřít, kdyby je vzal do ruky.

Chlapec z australského státu Queensland našel devět vajec před několika týdny na rodinném pozemku. Vejce vzal a v plastové přepravce je uložil do skříně ve svém pokoji, kde je jeho matka v pondělí našla. Sedm plazů se již vyklubalo, z uzavřené nádoby se ale nedostali. Zbývající dvě vejce byla zkažená.

Mláďata jsou stejně jedovatá jako dospělí jedinci

Místní znalkyně hadů Trish Prendergastová asi pět dní stará mláďata v úterý vypustila do přírody. Hadi byli až 15 centimetrů dlouzí a kromě toho, že potřebovali pít, se prý zdáli být v pořádku.

Pakobry východní, které dorůstají až dvou metrů, se s výjimkou krátkých okamžiků, kdy jdou shánět potravu, obvykle od vajec nevzdalují. Podle expertky citovaných agenturou AP jsou mláďata stejně jedovatá jako dospělí jedinci. Ročně na hadí uštknutí v Austrálii zemřou asi tři lidé. Většinu smrtelných případů mají na svědomí právě pakobry východní.

ČTK, Lidovky.cz