130 let
Peněženka s eury (ilustrační foto)

Peněženka s eury (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Tučňáčí láska, rodinná setkání. To vše láká Brity před Vánoci utrácet

Magazín
  •   6:00
Jak se blíží Vánoce, zaplnily britské televizní obrazovky dojemné příběhy o osamělých tučňácích, rodinných setkáních a vojácích, kterým se stýská po domově. A to vše s jediným cílem: Přimět zákazníky, aby otevřeli peněženku.

Čím dál více obchodníků totiž v tomto období pořizuje namísto tradičních reklam na své produkty minifilmy naplněné láskou a přátelstvím, které se stávají celonárodním konverzačním námětem, navzájem se poměřuje jejich obliba i kvalita, a na internetu se objevují jejich parodie.

Obchodní dům John Lewis, který s tímto trendem před několika lety začal, pro letošek připravil srdceryvný příběh o malém chlapci, který svému plyšovému tučňákovi jako překvapení pod stromeček pořídí samičku.

Dvouminutové video, jehož natočení údajně stálo sedm milionů liber (asi 243 milionů Kč), jen na internetu od začátku listopadu zaznamenalo více než 17 milionů zhlédnutí. A z obchodu bleskově mizí dvojice plyšových tučňáků Monty a Mabel, společně s celou škálou s nimi spojeného zboží.

50procentní roční obrat

Na druhé příčce co do úspěšnosti je minifilm supermarketu Sainsbury’s, který v něm představil svou verzi první světové války a vánočního příměří mezi britskými a německými vojáky v roce 1914. Na serveru YouTube už má více než 12 milionů zhlédnutí, i když už se dočkal i kritiky za „neomalenost“ komerčního využití stého výročí čtyři roky trvající války.

Odborníci nicméně uvádějí, že význam Vánoc v obchodním kalendáři je hlavním důvodem, proč jsou reklamní agentury ochotné zkoušet nové věci. Listopad a prosinec mohou pro některé prodejce nepotravinářského zboží představovat až 50 procent ročního obratu.

„Vzniká obrovský tlak na odpovídající obrat v tomto ročním období, a z toho vycházejí nová nepsaná pravidla kampaní a reklamní kreativity,“ poznamenala Lorna Hawtinová, která vede odbor strategie v reklamní agentuře TBWA v Manchesteru.

Změřit dopady podobných kampaní je velmi těžké, ale podle dostupných důkazů nepochybně fungují. Předvánoční prodej řetězce John Lewis se navzdory nepříznivému ekonomickému ovzduší poslední tři roky zvyšuje. A první údaje z letošní sezóny naznačují, že tento trend bude pokračovat.

„Veškerý výzkum naznačuje, že přesvědčit zákazníky, aby nakupovali, je mnohem víc citová záležitost, než by si člověk mohl myslet,“ dodala Hawtinová. John Lewis zahájil trend minifilmů s příběhy, díky nimž se zákazníci cítí dobře, když mohou utrácet peníze, míní analytici.

A diváci na tuto reklamní vizi skočili do té míry, že soundtracky zmíněných dvou minifilmů - v obou případech jde o cover verze slavných songů - vystoupaly na první příčky hitparád.

Stejným reklamním směrem zamířili i další obchodníci včetně obchodního řetězce Marks & Spencer, který dosud sázel ve svých reklamách na celebrity.

Otázkou je, jak dlouho budou zákazníci přijímat cukerínové předvánoční představy, které jim prodejci servírují - a kdy už se jim budou jen smát. Už nyní se na internetu objevuje spousta parodií včetně jedné, v níž tučňák Monty skončí na pekáči jako štědrovečerní večeře.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK