30. ledna 2016 14:24 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Turecké policie zabavila pašerákům ukradený obraz od Picassa

Žena česající si vlasy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena česající si vlasy | foto: /www.pablopicasso.org

ISTANBUL Tureckým policistům se podařilo zachytit obraz Pabla Picassa, který se pokoušeli prodat pašeráci. Dva z nich byli při policejní akci v Istanbulu zatčeni.

Turecká policie v pátek večer v Istanbulu zahájila rozsáhlou akci zaměřenou na terorismus, drogy a pašeráctví. V rámci zátahu se podařilo získat Picassův kubistický obraz z roku 1940 znázorňující nahou ženu, jak si češe vlasy. Dílo bylo ukradeno z newyorského domu jednoho sběratele a pašeráci ho dopravili do Istanbulu.

Policisté nejprve předstírali, že mají zájem obraz koupit a na prvním setkání nabídli sedm milionů dolarů (175 milionů korun). Podruhé se s pašeráky sešli v istanbulské kavárně ve čtvrti Fatih a když zjistili, že muži mají plátno s sebou, zabavili ho a muže zatkli.

Po obraze pátral také americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a další bezpečnostní agentury. Plátno bylo předáno uměleckému oddělení turecké univerzity Mimara Sinana.

Do rozsáhlé operace, označené podle istanbulských pahorků Mír na sedmi pahorcích, policie v pátek nasadila 5000 lidí. Za podpory vrtulníků celou noc prohledávali předem vytipované adresy.

ČTK