Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turecké policie zabavila pašerákům ukradený obraz od Picassa

Magazín

  14:24
ISTANBUL - Tureckým policistům se podařilo zachytit obraz Pabla Picassa, který se pokoušeli prodat pašeráci. Dva z nich byli při policejní akci v Istanbulu zatčeni.

Žena česající si vlasy foto: /www.pablopicasso.org

Turecká policie v pátek večer v Istanbulu zahájila rozsáhlou akci zaměřenou na terorismus, drogy a pašeráctví. V rámci zátahu se podařilo získat Picassův kubistický obraz z roku 1940 znázorňující nahou ženu, jak si češe vlasy. Dílo bylo ukradeno z newyorského domu jednoho sběratele a pašeráci ho dopravili do Istanbulu.

Policisté nejprve předstírali, že mají zájem obraz koupit a na prvním setkání nabídli sedm milionů dolarů (175 milionů korun). Podruhé se s pašeráky sešli v istanbulské kavárně ve čtvrti Fatih a když zjistili, že muži mají plátno s sebou, zabavili ho a muže zatkli.

Po obraze pátral také americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a další bezpečnostní agentury. Plátno bylo předáno uměleckému oddělení turecké univerzity Mimara Sinana.

Do rozsáhlé operace, označené podle istanbulských pahorků Mír na sedmi pahorcích, policie v pátek nasadila 5000 lidí. Za podpory vrtulníků celou noc prohledávali předem vytipované adresy.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.