Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tutanchamonova hrobka vyžaduje další průzkum. Může ukrývat hrob Nefertiti

Tutanchamonův hrob našel v roce 1922 Brit Howard Carter. Na rozdíl od jiných... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tutanchamonův hrob našel v roce 1922 Brit Howard Carter. Na rozdíl od jiných... | foto: ČTK

LUXOR Vědci zkoumající hrobku faraona Tutanchamona v Luxoru se rozhodli podniknout další skenování památky, než přistoupí k fyzickému otevření dosud neznámých prostor hrobky, kde by se snad mohl nacházet dosud nenalezený hrob egyptské královny Nefertiti, oznámil to v pátel před novináři egyptský ministr pro památky Chálid Ananí.

Závěrečný průzkum hrobky za pomoci dalších technických prostředků by se měl odehrát na konci dubna a ministr vybídl archeology z celého světa, aby se v Káhiře na počátku května podíleli na vyhodnocení poznatků.

„Získali jsme dosud nejpodrobnější informace o hrobce za celou její historii,“ uvedl britský archeolog Charles Reeves o poznatcích ze sedmiměsíčního průzkumu, z kterých vyplývá, že v hrobce se nejspíše nalézají ještě dvě dosud neznámé místnosti. Nadále se však neví, co vlastně obsahují. Dosud získané údaje, získané za pomoci rentgenu a dalších přístrojů, vyžadují ještě čas na zpracování.

Reeves stále věří, že Tutanchamonova hrobka je „vnějším prvkem větší hrobky“, která by mohla patřit nejslavnější egyptské královně Nefertiti. Jiní experti jsou skeptičtější a předpokládají, že v tajemných místnostech by mohly být pozůstatky příslušníků faraonovy rodiny.

Případné objevení místa posledního odpočinku Nefertiti by bylo nejvýznamnějším egyptským archeologickým objevem tohoto století.

Egyptologové si však nejsou jistí, kde Nefertiti zemřela a kde je pohřbena. Nejčastěji se mluví o Armaně, což je 400 kilometrů severně od Luxoru, kde se také našla její busta.

Nefertiti žila ve 14. století před naším letopočtem. Byla hlavní manželkou krále Achnatona, který nastolil monoteistické náboženství zasvěcené bohu slunce Atonovi. Je také považována za nevlastní matku pozdějšího krále Tutanchamona, který zemřel v roce 1323 př. n. l. jako devatenáctiletý. Její podobu zachytila slavná busta, která se našla v roce 1912 a jež se nyní vystavuje v berlínských muzejních sbírkách. Díky 3300 let staré bustě se Nefertiti stala synonymem krásy.

Tutanchamonův hrob našel v roce 1922 Brit Howard Carter. Na rozdíl od jiných luxorských hrobek byl téměř neporušený a obsahoval 5000 předmětů, včetně slavné zlaté pohřební masky.

Objev skrytých místností v Tutanchamonově hrobce vyvolal velký zájem mezi archeology. Podle agentury Reuters by objev také mohl oživit zájem o egyptské památky a pomoci chřadnoucímu turistickému průmyslu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!