Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Leguáni se báli, že lidi něco sežralo, říká šéf pražské zoo. Gorily zaháněly nudu jídlem v hlavolamech

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
S prázdninami a létem se do zoologických zahrad nahrnuly nedočkavé rodiny. Koronakrize zvířata a návštěvníky na dlouhý čas oddělila – protiepidemické restrikce zahrady (vedle jiných) zavřely, a nejen lidem se stýskalo. A že i zvířata jsou zvyklá pozorovat, co se děje za sklem či mříží, chovatelé jim vymýšleli zábavu či trénink.

„Ale třeba velké kočky byly podle jedné z jejich chovatelek rády, že mají svatý pokoj. Interpretovat zvířecí chování je však těžké. A tvářit se, že zvířatům vidíme do hlavy, by bylo nešťastné,“ líčí v rozhovoru pro Lidovky Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo, nejnavštěvovanější svého v druhu v republice.

Lidovky.cz: Lidé v cirkusech, jež podobně jako zoologické zahrady musely mít během pandemie zavřeno, narazili na fakt, že se zvířata bez pravidelných vystoupení nudila. Nudila se zvířata v zoo, když tam nechodili návštěvníci?
V zoologické zahradě jsou zvířata v podmínkách, jež pochopitelně neodpovídají podmínkám volné přírody. To je evidentní. Musejí si zvyknout na něco jiného, tedy i na návštěvníky kolem nich. Když lidé najednou zmizeli, byla to změna. Zprvu zvířata znejistěla, pak si zvykla. A pak byla i chvilku překvapená, to když se lidé do zoo vrátili.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat