Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ty staré nové roky

Protektorát. Snímek z 1.1. 1940. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protektorát. Snímek z 1.1. 1940. | foto: Reprofoto

Pohled na snímky novoročních oslav z dob minulých svádí k poněkud lacinému pocitu převahy: my dnes víme, co bylo dál. Ti, kdo jsou na fotografiích zachyceni, mohli jen hádat - i když je pravda, že někdy byla budoucnost až příliš jednoznačně předurčena a často bylo jistě dost těžké uvěřit, že nadcházející rok přinese změnu k dobrému.

Agenturní fotografie, podobně jako třeba staré filmové týdeníky, zachycují nejen to, co bylo v dané době skutečně možno vidět, ale mnohdy zejména to, co si „doba“ žádala, aby vidět bylo.

Především snímky z totalitních let odpovídají oficiální objednávce: ty, které by snad zachycovaly něco jiného než optimismus, za každé diktatury povinný, by režim sotva povolil zveřejnit a archivovat. Přesto i snímky s puncem oficiality a optimistické fabulace nabízejí možnost se do oněch minulých let jistým způsobem vrátit: i kdyby jen z toho důvodu, že právě oficiální propaganda byla jejich neodmyslitelnou součástí.

Také ale proto, že na fotografiích jsou zachyceni skuteční lidé, kteří, ať už na snímcích veselí předstírají, či doopravdy prožívají, museli koneckonců čelit realitě, před kterou bylo sotva možno doopravdy utéct.

Lze proto přemýšlet, co asi probíhalo hlavou slečně pózující s okupačním letopočtem 1940, nebo třeba později prezidentu Edvardu Benešovi, když na Nový rok 1948 se zdvořilým úsměvem potřásal pravicí svému pokořiteli Klementu Gottwaldovi. Silvestrovské oslavy v padesátých letech se agenturní fotografie snažily pojmout jako reklamu na šťastný život v socialistické společnosti; přece jen poněkud přirozenější, i když notně naivní veselí je cítit ze snímku pořízeného v polovině šedesátých let.

Normalizace přinesla fenomén, který svým způsobem žije dodnes: televizní silvestry. Populární zábavné pořady, které v dobách největší slávy moderoval Vladimír Menšík, se natáčely s velkým předstihem a veselí z nich muselo přímo prýštit: anekdoty, scénky, balet Československé televize, dechovka...

Je příznačné, že fotografie z nějakých spontánních silvestrovských oslav v 70. a 80. letech tehdejší Československá tisková kancelář patrně vůbec nepořídila.

Televizní elektrický ohradník opustili lidé s nadšením na konci roku 1989: tehdy bylo po dlouhé době opravdu co očekávat a vyjít do ulic a na náměstí se zdálo být přirozenou tečkou za rokem, kdy v Československu padl totalitní režim. Přitažlivost oslav příchodu Nového roku na náměstích přetrvává až do dnešních dnů; tisíce lidí tak spolu na zdravém povětří oslavily vznik samostatné České republiky nebo vstup do nového tisíciletí.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.