7. dubna 2016 6:41 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Týdeník Charlie Hebdo vyšel s titulní stránkou 'Je suis Panama'

Týdeník Charlie Hebdo vyšel s titulní stránkou 'Je suis Panama' | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Týdeník Charlie Hebdo vyšel s titulní stránkou 'Je suis Panama' | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Kauza takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers), jež se týká převodů peněz do daňových rájů a v níž figuruje řada politiků i celebrit, inspirovala také karikaturisty. Poslední číslo francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo vyšlo s ironickou titulní stránkou, na níž demonstrující boháči drží transparenty s nápisem „Je suis Panama“. Informovala o tom agentura EFE.

Hesly „Je suis Charlie“ či „Je suis Paris“ vyjadřovali loni lidé solidaritu s oběťmi teroristických útoků ve Francii. Nejprve to bylo loni v lednu poté, co islámští radikálové postříleli v Paříži v budově týdeníku Charlie Hebdo a poblíž 12 lidí. V listopadu si pak lidé na sociálních sítích či na ulicích heslem „Je suis Paris“ připomínali památku 130 obětí pařížských atentátů, které má na svědomí organizace Islámský stát. ̈

Kampaň Je Suis Paris, která je vidět po celé Praze, si zadal majitel a...
„Je suis Charlie.“

Podobný výrok použil již v roce 1963 tehdejší americký prezident John Kennedy u berlínské zdi, když německy řekl „Jsem Berlíňan“. Po nedávných útocích v Bruselu zase americký ministr zahraničí John Kerry při návštěvě belgické metropole prohlásil vlámsky a francouzsky „Jsem Bruselan“.

Panamské dokumenty

Na titulní stránce nejnovějšího vydání týdeníku Charlie Hebdo pod titulkem Fiskální terorismus nesou boháči transparenty, na nichž je kromě „Je suis Panama“ například v překladu „Stejně se nebojíme“ či „Nezmění náš způsob života“.

Kauza Panamské dokumenty vypukla tuto neděli, když světová média zveřejnila informace z milionů dokumentů, které unikly z právní firmy Mossack Fonseca. Vyplývá z nich, že tato panamská firma pomáhala tisícům bohatých lidí obcházet daňové zákony. V kauze figuruje řada celebrit i vysokých státníků, islandského premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona již stála funkci.

ČTK