Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šišky a bodláky. Přírodní materiály na adventní věnce

Magazín

  10:50
PRAHA - Ve výzdobě adventních věnců jsou letošním trendem kombinace přírodních materiálů, například bodláky, šišky, s třpytivými dekoračními prvky. Často se také používá umělý sníh a zasněžené prvky pro navození zimní atmosféry.

Adventní věnec si můžete koupit na některém z trhů, nebo vyrobit ve vánoční dílně. foto: Shutterstock

V posledních letech adventní věnec často nahrazuje adventní dekorace obdélníkového nebo čtvercového tvaru na talíři nebo v keramické či skleněné nádobě. ČTK to řekl vícenásobný mistr republiky ve floristice Jaromír Kokeš.

„Trendová kombinace barev je světle růžová, mentolově zelená, krémová, bílá doplněná o zlatou nebo stříbrnou. Do adventních věnců i dalších vánočních dekorací se používají různá zvířátka (srnky, medvědi, ptáci),“ dodal Kokeš. Díky jemné kombinaci barev se letošní trend podle něj setkal s velkým ohlasem, proto patří tyto adventní věnce k nejčastějším. Stále velice oblíbenou barvou je červená, která se nejčastěji kombinuje se zlatou nebo bílou.

V posledních letech roste skupina zákazníků, kteří si chtějí vytvořit věnec sami podle svých představ. Podle Jiřího Kubeše z největšího českého on-line tržiště s ručně dělanými věcmi Fler.cz má ruční výroba v Česku silnou tradici a adventní věnce nejsou výjimkou. „Vyjde to levněji a máte naprostou volnost ve výběrů barev a materiálu,“ dodal.

„Zákazníci z 95 procent vybírají adventní výzdobu podle toho, jak mají doma zařízené bydlení, jak mají vymalováno a jaké mají barevné doplňky. Hodně vyrábím na přání a zákazníci chtějí takové barevné složení, aby jim to pěkně ladilo. Venkovní adventní věnce na dveře zas musí ladit s fasádou domu a musí kontrastovat s barvou dveří,“ dodala Kateřina Slabíková, která na Fler.cz věnce nabízí.

Adventní věnec (ilustrační foto).

Polovina zákazníků podle ní volí věnce z čerstvého chvojí jedličky a druhá polovina z trvanlivého materiálu - sušené a látkové květiny, dřevěného doplňku a vánoční ozdoby. Hodně zákazníků dává přednost dozdobení přírodním materiálem, jako jsou ořechy, skořice a další.

V obchodním řetězci Globus jsou dlouhodobě nejoblíbenější adventní věnce laděné do červené, stříbrné, zlaté a měděné barvy. „Trend a alternativa k tradičním adventním věncům jsou dřevěné adventní svícny, kde jsou svíčky řazeny v řadě za sebou. Své zákazníky si našly i kovové adventní svícny s designem srdce nebo hvězdy v kombinaci s přírodními materiály,“ uvedla mluvčí Globusu Pavla Hobíková. Ceny věnců se v řetězci pohybují od těch nejjednodušších za 99 Kč až po bohatě zdobené v hodnotě 599 korun.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!