7. října 2013 21:03 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

U Buckinghamského paláce se hrál fotbal. Připojil se i princ William

Na trávníku Buckinghamského paláce se poprvé hrál fotbal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na trávníku Buckinghamského paláce se poprvé hrál fotbal. | foto: Reuters

LONDÝN Této královské pocty se nedostalo legendám britského fotbalu Bobbymu Charltonovi či Davidu Beckhamovi, ale dvěma amatérským týmům. Poprvé v historii se dnes na pečlivě udržovaném trávníku Buckinghamského paláce hrál fotbalový zápas. Před zraky prince Williama jej dnes v rámci oslav 150. výročí britské fotbalové asociace sehrály týmy amatérské ligy.

Princ před zápasem ocenil medailemi 150 dobrovolníků, kteří přispívají k dlouholetému fungování fotbalu na amatérské úrovni v Británii. "Ani vám neumím říci, jakou mám radost, že dnes budeme hrát fotbal na trávníku mé babičky. Přesto mám jedno varování: kdo rozbije okno, bude s ní mít co do činění," prohlásil před zápasem vévoda z Cambridge v narážce na nepřítomnou královnu Alžbětu II., která zápas povolila.

ČTĚTE TAKÉ:

Zaměstnanci královského paláce ve spolupráci s expertem z proslulého londýnského stadionu Wembley vytyčili v jedné ze zahrad hřiště předepsaných rozměrů 100 na 60 metrů, které se na 39 akrů palácových zahrad mezi záhony a jezírka vešlo vcelku snadno.

Týmy se porpvé utkaly před 120 lety

Zápas mezi amatéry z tradičních mužstev Civil Service FC a Polytechnic FC poté zahájil uznávaný mezinárodní rozhodčí Howard Webb. "Poprvé jsme proti sobě hráli před 120 lety, takže už naše vzájemné zápasy mají za sebou docela pěkný kousek historie," poznamenal manažer týmu Polytechnic Geoff Brown. Utkání skončilo vítězstvím jeho mužstva 2:1.

Důležitějším poselstvím premiérového zápasu v paláci podle prince ale bylo ocenit lidi, díky nimž v Británii funguje fotbal na všech úrovních. Pamětní medaile tak od něj dnes dostali zakladatelé klubů, trenéři, rozhodčí a další nadšenci.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz