Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

U Českého Krumlova začnou vyrábět whisky. Zrát bude tři roky

Whisky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Whisky (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

ČESKÝ KRUMLOV Ve Svachově Lhotce u Českého Krumlova zahajuje provoz destilérka, která se chce zaměřit kromě klasických ovocných pálenek také na výrobu whisky. Tradiční alkoholický nápoj bude zrát minimálně tři roky v dubových sudech, z nichž některé pocházejí z Tenessee od destilérky Jack Daniel ́s. „První várka o objemu několik stovek litrů uzraje ve Svachově Lhotce na přelomech let 2018 a 2019,“ řekl jednatel společnosti Václav Cvach.

Destilérka vznikla v objektu, kde už tři roky funguje minipivovar. „Pálenky z ovoce dělá skoro každý. Každý proces výroby whisky začíná stejně jako výroba piva. A to nás přivedlo na myšlenku postavit program destilérky především na whisce,“ uvedl Cvach.

Podle něj v Česku zatím neexistuje podobná výrobna. Produkci whisky v tuzemsku zajišťují asi jen dvě větší likérky. Cvach dodal, že jejich destilérka se inspirovala především ve Skotsku. Proto například dováží slad, z něhož se whisky vyrábí, z Německa. Stejný produkt prý používají i ve Skotsku.

Zatímco lihoviny z ovoce se mohou krátce po vypálení distribuovat, whisky vyžaduje delší proces. Její finální chuť ovlivňuje délka zrání a také prostředí. Důležitou roli hraje i kvalita a hustota dubového dřeva, v němž nápoj několik let zůstává. Destilérka ve Svachově Lhotě používá pro zrání kromě sudů z amerického Tenessee také sudy vyrobené ve Francii, Rakousku nebo Beskydech. „Podle odborníků je rozdíl i v tom, kde sud s whisky leží. Záleží mimo jiné i na teplotě nebo vlhkosti. To všechno dohromady ovlivňuje chuť,“ uvedl Cvach.

Whisky - ilustrační foto

Destilérka ve Svachově Lhotě chce své produkty nabízet především v turisticky exponovaném Českém Krumlově. Zájemcům nabízí i prohlídku výrobny s odborným výkladem. Cvach uvedl, že nehodlá destiláty produkovat v mimořádných objemech. „Naším cílem je spíš dělat nějaké zajímavosti,“ řekl.

Podle něj společnost ani nehodlá napodobovat chuť nějaké konkrétní značky. „Ve Skotsku whisky vyrábí 300 let a nemůžeme tvrdit, že tady budeme dělat lepší. Když budeme mít štěstí, tak se nám třeba za pár desítek let podaří, že i naše whisky bude skvělá,“ řekl Cvach.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...