Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Hradce se i přes vedra opět bojovalo. Lidé si připomněli bitvu z roku 1866

Magazín

  19:06
CHLUM - Na 400 vojáků v dobových uniformách se v sobotu odpoledne střetlo v bitevní ukázce ke 149. výročí bitvy u Hradce Králové. Letošní scéna nesla název Sasové u Hradce 1866 a vycházela ze skutečných historických událostí. Tropické teploty daly zabrat jak účastníkům bitvy, tak i divákům.

„Extrémní teploty se podepsaly na návštěvnosti kolem 2000 lidí, jindy bývá 4000 až 5000. I tak je to ale obrovský úspěch v takovém počasí. Vedro bylo zničující a spalující, mezi vojáky bylo několik případů úpalu, omdlení a dehydratace,“ uvedl Radek Balcárek z Gardy města Hradec Králové, která akci organizuje.

Zdravotníci neustále zásobovali účastníky bitvy vodou, cisterna byla prázdná za necelého půl dne.

Po stopách válečné hydry: klavír ve skalním labyrintu i hřebíky chránící před frontou

Pořadatelé chtěli tento rok připomenout, že spolu s Rakušany bojoval i saský armádní sbor s korunním princem Albertem, na jejichž území Prusové vpadli. V boji museli Sasové ustoupit k Hradci Králové, jehož obránci je ale kvůli velké podobnosti jejich uniforem s pruskými považovali za nepřátele, a než zjistili omyl, palba děl z hradecké pevnosti jich několik desítek zabila.

Boje mezi pruskými a sasko-rakouskými jednotkami na území dnešního Královéhradeckého kraje vyvrcholily 3. července 1866 bitvou na Chlumu. Při několikahodinové bitvě zemřelo, bylo zraněno či zajato 50.000 vojáků. Rakouské jednotky začaly po ztracené bitvě ustupovat směrem na Vídeň a habsburský trůn nakonec musel přijmout pruské podmínky příměří.

Diváci mohli vidět jednu z rozhodujících bitev prusko-rakouské války.
Horko bylo nejen kvůli vysokým teplotám.

V bitvě se dnes utkalo 250 Rakušanů a Sasů se 150 Prusy, asi 40 vojáků bylo na koních, střílelo se z 18 kanonů. Akci navštívil i herec a režisér Jan Budař, který se s pořadateli domluvil, že příští 150. výročí bitvy využije pro natáčení své připravované pohádky Největší tajemství Leopolda Bumbáce. Účinkovat by v ní měli například Ondřej Vetchý, Petr Nárožný, Viktor Preiss nebo Iva Bittová, představitel hlavní role Vetchý se zapojí i do bojové ukázky.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat