„Extrémní teploty se podepsaly na návštěvnosti kolem 2000 lidí, jindy bývá 4000 až 5000. I tak je to ale obrovský úspěch v takovém počasí. Vedro bylo zničující a spalující, mezi vojáky bylo několik případů úpalu, omdlení a dehydratace,“ uvedl Radek Balcárek z Gardy města Hradec Králové, která akci organizuje.
Zdravotníci neustále zásobovali účastníky bitvy vodou, cisterna byla prázdná za necelého půl dne.
Po stopách válečné hydry: klavír ve skalním labyrintu i hřebíky chránící před frontou![]() |
Pořadatelé chtěli tento rok připomenout, že spolu s Rakušany bojoval i saský armádní sbor s korunním princem Albertem, na jejichž území Prusové vpadli. V boji museli Sasové ustoupit k Hradci Králové, jehož obránci je ale kvůli velké podobnosti jejich uniforem s pruskými považovali za nepřátele, a než zjistili omyl, palba děl z hradecké pevnosti jich několik desítek zabila.
Boje mezi pruskými a sasko-rakouskými jednotkami na území dnešního Královéhradeckého kraje vyvrcholily 3. července 1866 bitvou na Chlumu. Při několikahodinové bitvě zemřelo, bylo zraněno či zajato 50.000 vojáků. Rakouské jednotky začaly po ztracené bitvě ustupovat směrem na Vídeň a habsburský trůn nakonec musel přijmout pruské podmínky příměří.
V bitvě se dnes utkalo 250 Rakušanů a Sasů se 150 Prusy, asi 40 vojáků bylo na koních, střílelo se z 18 kanonů. Akci navštívil i herec a režisér Jan Budař, který se s pořadateli domluvil, že příští 150. výročí bitvy využije pro natáčení své připravované pohádky Největší tajemství Leopolda Bumbáce. Účinkovat by v ní měli například Ondřej Vetchý, Petr Nárožný, Viktor Preiss nebo Iva Bittová, představitel hlavní role Vetchý se zapojí i do bojové ukázky.
Zobrazit celou fotogaleriiProhlédněte si pohodlně všechny fotografie |