Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Deset druhů želv na jednom místě. U Vysokého Mýta mají želví safari

Nádržka pro želvy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nádržka pro želvy. | foto: ČTK

PRAHA U Vysokého Mýta na Orlickoústecku vzniklo želví safari. Chovatel Luděk Hojný se účastní záchranných programů ohrožených druhů plazů a svoji zálibu zprostředkovává veřejnosti. Zároveň buduje výběhy se suchozemskými zvířaty z různých koutů světa.

"Želví safari je venkovní výběh, spojená lokalita několika výběhů a jezírek, kde lidé při troše štěstí mohou vidět kolem deseti druhů želv," řekl ČTK Hojný.

Při pozorování želv musejí mít lidé trpělivost, konstatuje Hojný. Sem tam je vidět hlava želvy, jak vyčnívá z vody. Vodní zvířata vylézají, když je pěkné počasí, aby se vyhřívala sluníčku. Mezi nimi je i například želva bahenní, která je kriticky ohroženým druhem.

"Je to naše původní želva, ale populace je u nás už jen vysazená, o původních nevíme. Chtěli bychom se nadále věnovat ohroženým druhům, které jsou například v jižní Číně, nové objevené druhy byly ihned vyhlášeny za téměř vyhynulé, protože je zdecimoval průmysl a obrovská tradice čínské medicíny," řekl Hojný.

Rostoucí zvěřinec

Chovatel zvěřinec postupně rozšiřuje o nové druhy zvířat. Pořídil si párek surikat či nosálů, který již vyvedl mláďata. Stálým obyvatelem je i dikobraz, nutrie nebo morčata.

Velké výběhy jsou zaměřené na tři kontinenty. V sekci jižní Amerika má zatím lamy a pštrosy nandu pampového. V australském výběhu žijí pštrosi emu, papoušci a klokan benettův. Africký výběh má zatím zástupce v kozách kamerunských a pštrosech afrických.

"Lidé mohou procházet kolem po vyznačených cestičkách, ale připravujeme i kontaktní výběhy, kam lidé budou moci jít mezi zvířata," řekl Hojný.

Chovatel provozuje zahradní centrum, ale zvěřinec mu začíná zabírat víc místa než prodejní plochy. Místo rostlin například umístil jezírka se želvami nebo dětské hřiště. Zvířecí výběhy jsou lákavé pro rodiny s dětmi. V neděli za tři hodiny, kdy má centrum otevřeno, sem zavítá okolo 150 lidí, dodal Hojný.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?