Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Deset druhů želv na jednom místě. U Vysokého Mýta mají želví safari

Nádržka pro želvy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nádržka pro želvy. | foto: ČTK

PRAHA U Vysokého Mýta na Orlickoústecku vzniklo želví safari. Chovatel Luděk Hojný se účastní záchranných programů ohrožených druhů plazů a svoji zálibu zprostředkovává veřejnosti. Zároveň buduje výběhy se suchozemskými zvířaty z různých koutů světa.

"Želví safari je venkovní výběh, spojená lokalita několika výběhů a jezírek, kde lidé při troše štěstí mohou vidět kolem deseti druhů želv," řekl ČTK Hojný.

Při pozorování želv musejí mít lidé trpělivost, konstatuje Hojný. Sem tam je vidět hlava želvy, jak vyčnívá z vody. Vodní zvířata vylézají, když je pěkné počasí, aby se vyhřívala sluníčku. Mezi nimi je i například želva bahenní, která je kriticky ohroženým druhem.

"Je to naše původní želva, ale populace je u nás už jen vysazená, o původních nevíme. Chtěli bychom se nadále věnovat ohroženým druhům, které jsou například v jižní Číně, nové objevené druhy byly ihned vyhlášeny za téměř vyhynulé, protože je zdecimoval průmysl a obrovská tradice čínské medicíny," řekl Hojný.

Rostoucí zvěřinec

Chovatel zvěřinec postupně rozšiřuje o nové druhy zvířat. Pořídil si párek surikat či nosálů, který již vyvedl mláďata. Stálým obyvatelem je i dikobraz, nutrie nebo morčata.

Velké výběhy jsou zaměřené na tři kontinenty. V sekci jižní Amerika má zatím lamy a pštrosy nandu pampového. V australském výběhu žijí pštrosi emu, papoušci a klokan benettův. Africký výběh má zatím zástupce v kozách kamerunských a pštrosech afrických.

"Lidé mohou procházet kolem po vyznačených cestičkách, ale připravujeme i kontaktní výběhy, kam lidé budou moci jít mezi zvířata," řekl Hojný.

Chovatel provozuje zahradní centrum, ale zvěřinec mu začíná zabírat víc místa než prodejní plochy. Místo rostlin například umístil jezírka se želvami nebo dětské hřiště. Zvířecí výběhy jsou lákavé pro rodiny s dětmi. V neděli za tři hodiny, kdy má centrum otevřeno, sem zavítá okolo 150 lidí, dodal Hojný.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...