Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Deset druhů želv na jednom místě. U Vysokého Mýta mají želví safari

Magazín

  15:00
PRAHA - U Vysokého Mýta na Orlickoústecku vzniklo želví safari. Chovatel Luděk Hojný se účastní záchranných programů ohrožených druhů plazů a svoji zálibu zprostředkovává veřejnosti. Zároveň buduje výběhy se suchozemskými zvířaty z různých koutů světa.

Nádržka pro želvy. foto: ČTK

"Želví safari je venkovní výběh, spojená lokalita několika výběhů a jezírek, kde lidé při troše štěstí mohou vidět kolem deseti druhů želv," řekl ČTK Hojný.

Při pozorování želv musejí mít lidé trpělivost, konstatuje Hojný. Sem tam je vidět hlava želvy, jak vyčnívá z vody. Vodní zvířata vylézají, když je pěkné počasí, aby se vyhřívala sluníčku. Mezi nimi je i například želva bahenní, která je kriticky ohroženým druhem.

"Je to naše původní želva, ale populace je u nás už jen vysazená, o původních nevíme. Chtěli bychom se nadále věnovat ohroženým druhům, které jsou například v jižní Číně, nové objevené druhy byly ihned vyhlášeny za téměř vyhynulé, protože je zdecimoval průmysl a obrovská tradice čínské medicíny," řekl Hojný.

Rostoucí zvěřinec

Chovatel zvěřinec postupně rozšiřuje o nové druhy zvířat. Pořídil si párek surikat či nosálů, který již vyvedl mláďata. Stálým obyvatelem je i dikobraz, nutrie nebo morčata.

Velké výběhy jsou zaměřené na tři kontinenty. V sekci jižní Amerika má zatím lamy a pštrosy nandu pampového. V australském výběhu žijí pštrosi emu, papoušci a klokan benettův. Africký výběh má zatím zástupce v kozách kamerunských a pštrosech afrických.

"Lidé mohou procházet kolem po vyznačených cestičkách, ale připravujeme i kontaktní výběhy, kam lidé budou moci jít mezi zvířata," řekl Hojný.

Chovatel provozuje zahradní centrum, ale zvěřinec mu začíná zabírat víc místa než prodejní plochy. Místo rostlin například umístil jezírka se želvami nebo dětské hřiště. Zvířecí výběhy jsou lákavé pro rodiny s dětmi. V neděli za tři hodiny, kdy má centrum otevřeno, sem zavítá okolo 150 lidí, dodal Hojný.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!