Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Deset druhů želv na jednom místě. U Vysokého Mýta mají želví safari

Magazín

  15:00
PRAHA - U Vysokého Mýta na Orlickoústecku vzniklo želví safari. Chovatel Luděk Hojný se účastní záchranných programů ohrožených druhů plazů a svoji zálibu zprostředkovává veřejnosti. Zároveň buduje výběhy se suchozemskými zvířaty z různých koutů světa.

Nádržka pro želvy. foto: ČTK

"Želví safari je venkovní výběh, spojená lokalita několika výběhů a jezírek, kde lidé při troše štěstí mohou vidět kolem deseti druhů želv," řekl ČTK Hojný.

Při pozorování želv musejí mít lidé trpělivost, konstatuje Hojný. Sem tam je vidět hlava želvy, jak vyčnívá z vody. Vodní zvířata vylézají, když je pěkné počasí, aby se vyhřívala sluníčku. Mezi nimi je i například želva bahenní, která je kriticky ohroženým druhem.

"Je to naše původní želva, ale populace je u nás už jen vysazená, o původních nevíme. Chtěli bychom se nadále věnovat ohroženým druhům, které jsou například v jižní Číně, nové objevené druhy byly ihned vyhlášeny za téměř vyhynulé, protože je zdecimoval průmysl a obrovská tradice čínské medicíny," řekl Hojný.

Rostoucí zvěřinec

Chovatel zvěřinec postupně rozšiřuje o nové druhy zvířat. Pořídil si párek surikat či nosálů, který již vyvedl mláďata. Stálým obyvatelem je i dikobraz, nutrie nebo morčata.

Velké výběhy jsou zaměřené na tři kontinenty. V sekci jižní Amerika má zatím lamy a pštrosy nandu pampového. V australském výběhu žijí pštrosi emu, papoušci a klokan benettův. Africký výběh má zatím zástupce v kozách kamerunských a pštrosech afrických.

"Lidé mohou procházet kolem po vyznačených cestičkách, ale připravujeme i kontaktní výběhy, kam lidé budou moci jít mezi zvířata," řekl Hojný.

Chovatel provozuje zahradní centrum, ale zvěřinec mu začíná zabírat víc místa než prodejní plochy. Místo rostlin například umístil jezírka se želvami nebo dětské hřiště. Zvířecí výběhy jsou lákavé pro rodiny s dětmi. V neděli za tři hodiny, kdy má centrum otevřeno, sem zavítá okolo 150 lidí, dodal Hojný.

Autoři: ,

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...