17. prosince 2011 12:50 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Účty za dárky platí v USA anonymní dárci

Veselé Vánoce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veselé Vánoce (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

OMAHA Zdá se, že Santa Claus má letos o Vánocích v USA nové pomocníky. Jsou jimi anonymní dárci, kteří platí za nákupy cizích lidí a pomáhají jim tak nakoupit dárky, které by si jinak nemohli dovolit.

Lori Stearnesová si nejdřív myslela, že je to nějaký žert, když jí zavolali z místního obchodu Kmart, aby jí oznámili, že někdo zaplatil většinu jejího účtu za hračky a oblečení, které nakoupila pro čtyři nejmladší ze svých sedmi vnoučat.

Celkový účet byl zhruba 250 dolarů (asi 5000 korun), ale po pomoci neznámého dárce na ni zbylo doplatit jen 58 dolarů.

ČTĚTE TAKÉ:

Stearnesová s manželem Lloydem prý žijí od výplaty k výplatě a nákupy na úvěr, který jim umožní platit je postupně, jim pomáhá rozložit výdaje na Vánoce, jež by pro ně jinak byly příliš vysoké. "Měli jsme z toho prostě takový hřejivý pocit," řekla třiapadesátiletá Stearnesová na adresu neznámého plátce.

Zaplatila dárky a rozdávala dolary

Podobný případ náhodné dobročinnosti se odehrál v Indianapolisu, kde u pultu v Kmartu s možností nákupu na úvěr stál mladý otec ve špinavých šatech, obnošených botách a se třemi malými dětmi. Požádal o postupné splácení účtu, protože věděl, že zaplatit najednou celou částku před Vánoci si nebude moct dovolit. Ale pak k pultu přistoupila neznámá žena.

"Řekla mu: 'Ne, já za to zaplatím'," vypráví Edna Deppeová, pomocná manažerka obchodu. "Jen tam stál a koukal na ní, a pak se podíval na mě a zeptal se, jestli je to nějaký vtip. Řekla jsem mu, že není, a že ta paní za něj zaplatí. A on se rozplakal."

ČTĚTE TAKÉ:

Než z obchodu odešla, zaplatila tatáž žena nákupy za pět desítek lidí a cestou ven ještě rozdávala padesátidolarové bankovky. "Udělala to prý na památku svého manžela, který právě zemřel. Říkala, že všechno sama neutratí, a tak chce udělat lidi šťastné," dodala Deppeová. Nepředstavila se, jen obdarované požádala, aby "vzpomínali na Bena".

Její případ není nijak neobvyklý. Desítky lidí podle informací agentury AP obdržely stejnou pomoc v Nebrasce, Michiganu, Iowě, Indianě či Montaně. A většina dárců si přeje zůstat v anonymitě. "Jde o lidi, kteří chtějí dělat dobré skutky v tomhle ročním čase," uvedla viceprezidentka Kmartu Salima Yalaová pro nákupy na splátky.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz