15. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ukázal zadek na královnu, dostane pokutu

Muž, který ukázal zadek na britskou královnu Alžbětu II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž, který ukázal zadek na britskou královnu Alžbětu II. |

BRISBANE Návštěva Alžběty II. ho nepotěšila, dal to proto najevo svérázným způsobem. Na britskou královnu vystrčil zadek. Teď bude muset zaplatit pokutu ve výši 750 australských dolarů (asi 14.400 korun), rozhodl o tom soud ve východoaustralském Brisbane.

Dvaadvacetiletý Liam Lloyd Warriner stanul před soudem kvůli obvinění z veřejného pohoršení. K činu se přiznal. Před soudní budovou prohlásil, že kdyby na návštěvu Austrálie přijel americký prezident Barack Obama, svůj čin by zopakoval. Informoval o tom server theaustralian.com.au.

Incident se stal, když kolona s královnou (85) a jejím manželem princem Philipem (90) projížděla Brisbane. Warriner stáhl kalhoty a s australskou vlajkou mezi hýžděmi běžel podél kolony asi 50 metrů.

Policii prý řekl, že šlo o politický protest, kterým chtěl dát najevo své pohrdání královnou a elitami. "Jakémukoli nadutému elitáři prosazujícímu sebe sama s radostí ukážu zadek," řekl podle webu Warriner, který jinak pracuje jako číšník v Sydney.

Žalobce pro něj navrhoval pokutu tisíc australských dolarů. Podle agentury AP není zřejmé, zda královský pár Warrinera viděl.

Austrálie coby člen britského Společenství zůstává konstituční monarchií a britská panovnice její formální hlavou státu, kterou zastupuje generální guvernér. Australané v roce 1999 v referendu návrh změnit zemi v republiku zamítli. Desetidenní návštěva královny loni v říjnu v Austrálii přilákala množství lidí.

Lidovky.cz