17. dubna 2009 9:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ukradl knihu. Za 32 let ji zaplatil

Kniha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kniha - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Až po dlouhých 32 letech zvítězil u britského knihomola pocit viny a zaslal knihovně dvacet liber za knihu, kterou si kdysi vypůjčil, ale nevrátil. Knihovnice Helen Deaconová z britského Portsmouthu byla velmi překvapená, když nedávno otvírala doručené obálky a v jedné z nich objevila dopis a 20 liber za knihu od autora HC Casserleyho Railways between the Wars (Železnice během válek).

V anonymním dopise se zlodějíček přiznával, že si knihu vypůjčil v únoru roku 1977. "Procházela jsem poštu po návratu z velikonočních prázdnin a objevila jsem hnědou obálku obsahující dopis a peníze. Je to dost bizarní," citoval Deaconovou britský list The Daily Telegraph. "Ale zase na druhou stranu je to hezký pocit, když vidíte, že po tolika letech někdo sebral odvahu a zaplatil něco, co kdysi ukradl," dodala knihovnice.

Nejspíš milovník železnic a vláčků v dopise uvedl, že knihu stále má, ale spíše než by ji vracel, raději zasílá peníze. Dílo totiž už podle něj není ve zcela dobrém stavu. Za nevrácení knihy si knihovna v Portsmouthu účtuje 12 pencí. Kdyby měl tedy anonymní čtenář za knihu zaplatit pokutu, bylo by to téměř 1400 liber.

"I když krádež knihy z knihovny nic neomlouvá, chtěli bychom poděkovat neznámému čtenáři za jeho opožděnou poctivost po 32 letech," uvedla ředitelka knihovny Lindy Elliottová s tím, že zaslaných 20 liber bude použito na nákup nových knih. "Vážíme si tohoto nečekaného gesta a doufáme, že kniha stále dobře slouží," dodala.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!