Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ukradl knihu. Za 32 let ji zaplatil

Kniha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kniha - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Až po dlouhých 32 letech zvítězil u britského knihomola pocit viny a zaslal knihovně dvacet liber za knihu, kterou si kdysi vypůjčil, ale nevrátil. Knihovnice Helen Deaconová z britského Portsmouthu byla velmi překvapená, když nedávno otvírala doručené obálky a v jedné z nich objevila dopis a 20 liber za knihu od autora HC Casserleyho Railways between the Wars (Železnice během válek).

V anonymním dopise se zlodějíček přiznával, že si knihu vypůjčil v únoru roku 1977. "Procházela jsem poštu po návratu z velikonočních prázdnin a objevila jsem hnědou obálku obsahující dopis a peníze. Je to dost bizarní," citoval Deaconovou britský list The Daily Telegraph. "Ale zase na druhou stranu je to hezký pocit, když vidíte, že po tolika letech někdo sebral odvahu a zaplatil něco, co kdysi ukradl," dodala knihovnice.

Nejspíš milovník železnic a vláčků v dopise uvedl, že knihu stále má, ale spíše než by ji vracel, raději zasílá peníze. Dílo totiž už podle něj není ve zcela dobrém stavu. Za nevrácení knihy si knihovna v Portsmouthu účtuje 12 pencí. Kdyby měl tedy anonymní čtenář za knihu zaplatit pokutu, bylo by to téměř 1400 liber.

"I když krádež knihy z knihovny nic neomlouvá, chtěli bychom poděkovat neznámému čtenáři za jeho opožděnou poctivost po 32 letech," uvedla ředitelka knihovny Lindy Elliottová s tím, že zaslaných 20 liber bude použito na nákup nových knih. "Vážíme si tohoto nečekaného gesta a doufáme, že kniha stále dobře slouží," dodala.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?