Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ulovili obrovského krokodýla, váží tunu

Magazín

  16:38
MANILA - UVNITŘ VIDEO Na Filipínách byl uloven tunový krokodýl mořský, který je podezřelý, že na jihu souostroví napadal lidi i dobytek. Krokodýl měří přes šest metrů a aspiruje na zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Obrovského krokodýla mořského chytili na Filipínách. foto: Reuters

Ulovený slanovodní krokodýl váží 1075 kilogramů a měří 6,4 metru. Plaz je podezřelý, že letos v červenci zabil farmáře v oblasti města Bunawan na ostrově Mindanao a sežral několik kusů dobytka.

Ministerstvo životního prostředí je také přesvědčeno, že má na svědomí ve stejné oblasti smrt dvanáctileté dívky v roce 2009, jíž uhryzl hlavu.

Jde o samce, jehož stáří je přes 50 let, uvedl Rollie Sumiller, který se věnuje odchytu nebezpečných plazů. Prý za svou dvacetiletou kariéru tak velký exemplář nechytil. "Místním lidem se uleví. Ale my si nejsme jisti, že jde o téhož krokodýla, který útočil na lidi, protože v této oblasti bylo spatřeno vícero jedinců," dodal. Krokodýla přinutili zvracet, ale jeho útroby žádné lidské ostatky neobsahovaly, vysvětlil.

Obrovského krokodýla mořského chytili na Filipínách.

Jde o jednoho z největších krokodýlů, jací kdy byli uloveni, zdůraznila Josefina de León z ministerstva životního prostředí. Jako dosud největší žijící krokodýl mořský je oficiálně veden plaz dlouhý 5,48 metru, který pod jménem Cassius žije v zajetí v přírodním parku u Cairns na severovýchodě Austrálie. Zaznamenán byl i krokodýl dlouhý 6,2 metru, který byl uloven a zabit v roce 1982 na Papui-Nové Guinei. Ten byl ale změřen až po stažení kůže.

Ten filipínský bude převezen do přírodního parku, jehož se stane hvězdou, prohlásil bunawanský starosta. Lovci se podle Sumillera nyní chystají vypátrat možná ještě většího plaza, kterého spolu s vesničany spatřili v mokřinaté části za městem.

Bunawan s 30.000 obyvateli leží v močálovité krajině v blízkosti řeky i moře.

Životním prostorem krokodýla mořského jsou především pobřežní oblasti, navzdory svému jménu se nevyhýbá ani sladkovodním tokům. Je to největší druh krokodýla na světě, údajně se může dožít i více než sta let a dorůst až sedmimetrové délky.

Na Filipínách je usmrcení ohrožených krokodýlů trestáno až 12 lety vězení a pokutou milion pesos (412.000 korun). Například nejvíce ohrožený druh sladkovodního krokodýla Crocodylus mindorensis (krokodýl filipínský) žije pouze na těchto ostrovech a v divočině jich zůstává už jen asi 250.

Krokodýla ulovili v Bunawanu.

Krokodýla ulovili v Bunawanu.

Krokodýlů mořských (Crocodylus porosus) žije hlavně v jižních částech Filipín asi tisíc.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!