Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Umělci a 'vesmírný klaun' varovali před ubývající vodou na Zemi

Magazín

  10:50aktualizováno  11:42
MONTREAL - Umělci z celého světa a jeden na oběžné dráze v noci na dnešek SELČ varovali před úbytkem pitné vody na Zemi. Do benefiční akce ve 14 světových metropolích se zapojily hvězdy jako frontman irské skupiny U2 Bono Vox, britský zpěvák Peter Gabriel, zpěvačky Shakira a Joss Stoneová nebo mexická herečka Salma Hayeková. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se přidal vesmírný turista a "první kosmický klaun" Guy Laliberté, jehož nadace akci pořádala.

Vesmírný klaun Guy Laliberté foto: Reuters

"Společně můžeme doufat, že dosáhneme změny," zdůraznil z vesmíru kanadský miliardář a zakladatel populárního Slunečního cirkusu, jehož artisti v show nazvané "Rozhýbeme hvězdy a Zemi kvůli vodě" také vystoupili. "Všichni pro vodu, voda pro všechny," poupravil Laliberté známé heslo čtyř mušketýrů.

Představení se postupně konalo v Montrealu, Johannesburgu, Rio de Janeiru, Paříži, Mexiku, New Yorku, Sydney, Londýně, Marrákeši, Bombaji, Ósace, kalifornské Santa Monice, Moskvě a floridské Tampě. Právě tam Laliberté živě vstoupil do koncertu irských U2.

"Jsi první klaun ve vesmíru, to je dobrý nápad. Mohl bys nám popsat, jak z tvé perspektivy vypadá naše malá planeta?" požádal kanadského amatérského astronauta Bono Vox.

"Kolem sebe vidím hvězdy, tmu a prázdnotu. Země vypadá úžasně, ale současně křehce. Neměli bychom zapomenout, že máme obrovské privilegium, že můžeme na Zemi žít," vzkázal padesátiletý filantrop, který začínal jako pouliční artista a polykač ohně a v současnosti jeho majetek dosahuje odhadem 2,5 miliardy dolarů (asi 44 miliard korun).

Za výlet na ISS zaplatil přes 35 milionů dolarů (více než 600 milionů korun), náklady na benefiční akci, kterou na svých webových stránkách vysílala Lalibertého nadace One Drop Foundation, se podle agentury AP vyšplhaly na dalších šest až deset milionů dolarů (105 až 175 milionů korun).

Vedle umělců se do akce zapojili i ekologičtí odborníci a aktivisté v čele s nositelem Nobelovy ceny za mír a bývalým americkým viceprezidentem Alem Gorem.

Laliberté je na ISS od 2. října a v neděli se má vrátit na Zemi společně se dvěma profesionálními astronauty Gennadijem Padalkou a Michaelem Barratem, kteří orbitální komplex dlouhodobě obývali.

Autoři: ,