Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Umělkyně táhne na kole piano a koncertuje po Evropě. Míří i do Česka

Francouzská umělkyně s přítelem a vozíkem, ve kterém má piano. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská umělkyně s přítelem a vozíkem, ve kterém má piano. | foto: www.pianotrip.com

PAŘÍŽ Křížem krážem Evropou na kole, za sebou přívěs s klavírem a zastávka a koncertování na těch nejnečekanějších místech - na pláži, v lese, v parku - tuto kuriózní formu seberealizace si zvolila mladá francouzská klavíristka Guillemette Dufouleurová.

Spolu se svým přítelem takto brázdí Evropu už tři měsíce. V itineráři jejího nezvyklého turné jsou i Česká republika a Slovensko.

Expedice, při níž chce dvojice ujet 6500 kilometrů, začala před třemi měsíci v Saint-Jean-de-la-Porte ve francouzských Alpách. Guillemette a její přítel už projeli Itálii a Řecko a teď jsou v bulharském hlavním městě Sofii.

Jde o výzvu jak uměleckou, tak sportovní. Klavír totiž váží dva metráky.

Nákres kola s vozíkem, ve kterém francouzská umělkyně veze své piano.

Tříkolka, na níž ho za sebou táhnou, je ale vybavena motorkem na solární baterie, který cyklistům ušetří polovinu námahy.

Pětadvacetiletá Guillemette hraje na klavír od svých šesti let. Na svých zastávkách hraje klasiku, ale zabrousí i do popu, takže její náhodní posluchači si mohou poslechnout třeba i melodie Rolling Stones.

Svými svéráznými koncerty chce "prolomit normálnost místa i těch, kdo je obývají". Na řeckém ostrově Lemnos prý hrála v piniovém háji nedaleko břehu a uslyšeli ji tři mladí Bulhaři, kteří se vraceli z pláže. "Zůstali ohromeni, dezorientováni, zasaženi tímto hudebním atentátem uprostřed přírody. Neviděli mě. Podle nich, jak mi řekli, 'zpívaly stromy'. Jejich probuzený sen byl taky mým snem," řekla.

Dalšími etapami cesty francouzského páru mají být Rumunsko, Srbsko, Maďarsko, Slovensko, Rakousko, Česká republika a Německo. Ale není to definitivní. Zatímco původně zamýšleli vrátit se do Francie v říjnu, teď uvažují o tom, že do turné zařadí i Dánsko, Velkou Británii, Španělsko a Maroko a vrátí se až na jaře.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.