Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Umělkyně táhne na kole piano a koncertuje po Evropě. Míří i do Česka

Magazín

  13:00
PAŘÍŽ - Křížem krážem Evropou na kole, za sebou přívěs s klavírem a zastávka a koncertování na těch nejnečekanějších místech - na pláži, v lese, v parku - tuto kuriózní formu seberealizace si zvolila mladá francouzská klavíristka Guillemette Dufouleurová.

Francouzská umělkyně s přítelem a vozíkem, ve kterém má piano. foto: www.pianotrip.com

Spolu se svým přítelem takto brázdí Evropu už tři měsíce. V itineráři jejího nezvyklého turné jsou i Česká republika a Slovensko.

Expedice, při níž chce dvojice ujet 6500 kilometrů, začala před třemi měsíci v Saint-Jean-de-la-Porte ve francouzských Alpách. Guillemette a její přítel už projeli Itálii a Řecko a teď jsou v bulharském hlavním městě Sofii.

Jde o výzvu jak uměleckou, tak sportovní. Klavír totiž váží dva metráky.

Nákres kola s vozíkem, ve kterém francouzská umělkyně veze své piano.

Tříkolka, na níž ho za sebou táhnou, je ale vybavena motorkem na solární baterie, který cyklistům ušetří polovinu námahy.

Pětadvacetiletá Guillemette hraje na klavír od svých šesti let. Na svých zastávkách hraje klasiku, ale zabrousí i do popu, takže její náhodní posluchači si mohou poslechnout třeba i melodie Rolling Stones.

Svými svéráznými koncerty chce "prolomit normálnost místa i těch, kdo je obývají". Na řeckém ostrově Lemnos prý hrála v piniovém háji nedaleko břehu a uslyšeli ji tři mladí Bulhaři, kteří se vraceli z pláže. "Zůstali ohromeni, dezorientováni, zasaženi tímto hudebním atentátem uprostřed přírody. Neviděli mě. Podle nich, jak mi řekli, 'zpívaly stromy'. Jejich probuzený sen byl taky mým snem," řekla.

Dalšími etapami cesty francouzského páru mají být Rumunsko, Srbsko, Maďarsko, Slovensko, Rakousko, Česká republika a Německo. Ale není to definitivní. Zatímco původně zamýšleli vrátit se do Francie v říjnu, teď uvažují o tom, že do turné zařadí i Dánsko, Velkou Británii, Španělsko a Maroko a vrátí se až na jaře.

Autoři: ,

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....