Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ježíšek mezi rytíři. V Praze je k vidění unikátní betlém z plastu

Unikátní betlém z postaviček Playmobil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unikátní betlém z postaviček Playmobil | foto: Kryštof Čižinský

PRAHA Jedinečný betlém postavený ze stavebnice Playmobil je pro veřejnost přístupný v centru Prahy. Přes 200 populárních plastových figurek zasadili sběratelé Kryštof Čižinský a Štěpán Valenta do kulis středověkého přístavního města. Podobnou expozici v Česku nenajdete.

Sběratelé Kryštof Čižinský a Štěpán Valenta spojili své sbírky figurek Playmobil a společně vybudovali netradiční betlémskou scenérii na ploše přibližně čtyř metrů čtverečních. Tu tvoří přístav střežený pevností, ve kterém kotví dvě lodě, spousta měšťanských domů, kostel a městská brána s opevněním. Nad městečkem se tyčí Herodův hrad o dvou palácových budovách a osmi věžích.

Netypický betlém je vystaven v centru Prahy

Netypický betlém je vystaven v centru Prahy

„Jde celkem o 31 budov, betlém ožil 222 plastovými obyvateli, výstavku doplňuje i rostlinná vegetace a přibližně sto zvířátek. Celkový počet dílů a součástek můžeme jen odhadovat, patrně se bude pohybovat okolo 5 tisíc“, vypočítává Valenta. Celý betlém je netradičně umístěn do prostředí středověkého města. „Zasadit narození Ježíška do jiného historického a zeměpisného prostředí než starověké Palestiny byla spíše nutnost, než tvůrčí úmysl. Máme mnohem více rytířů, hradů a starých hrázděných domků než starověkých panáčků“, říká Čižinský.

Hračky Playmobil

  • Plastové postavičky měřící 7,5 cm
  • Vznik v roce 1974 v Německu
  • Vytvořil designér Hans Beck
  • Existuje několik desítek tématických světů (rytíři, kovbojové, piráti, farma atd.)
  • V bavorském Zirndorfu se nachází jediný Playmobil Fun Park

Rarita pro charitu

„V Čechách mi není známa žádná obdobná expozice playmobiláčků a betlém podobných rozměrů jsem zaznamenal jen u našich sousedů, v Bamberku v roce 2006“, říká Čižinský, sběratel a iniciátor projektu. „Kamarádi mi již řadu let říkají, ať udělám nějakou výstavu své sbírky. Postavit betlém je ideální příležitost zpřístupnit tyto krásné hračky veřejnosti.“ Dvojice celé realizaci věnovala pět dní práce.

„Betlém z Playmobilu považuji za obrovskou raritu. Dali jsme k němu kasičku, jejíž výtěžek půjde dětskému domovu Radost, který dlouhodobě podporujeme,“ říká Markéta Štalmachová, ředitelka CEVRO Institutu, kde je betlém vystaven.

Netradiční betlém najdete v Jungmannově ulici 17 na Praze 1, v  atriu CEVRO Institutu. Vystaven bude až do poloviny ledna 2014, vstup je zdarma.

Návštěvní doba

sobota 21. 12.2013 – neděle 5. 1. 2014: 10.00-12:00, 14:00-17:00
pondělí 6. 1. – pátek 10. 1. 2014: 9:00-18:00
sobota 11. 1. a neděle 12. 1. 2014: 14:00-17:00

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.