Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ježíšek mezi rytíři. V Praze je k vidění unikátní betlém z plastu

Magazín

  17:16
PRAHA - Jedinečný betlém postavený ze stavebnice Playmobil je pro veřejnost přístupný v centru Prahy. Přes 200 populárních plastových figurek zasadili sběratelé Kryštof Čižinský a Štěpán Valenta do kulis středověkého přístavního města. Podobnou expozici v Česku nenajdete.

Unikátní betlém z postaviček Playmobil foto: Kryštof Čižinský

Sběratelé Kryštof Čižinský a Štěpán Valenta spojili své sbírky figurek Playmobil a společně vybudovali netradiční betlémskou scenérii na ploše přibližně čtyř metrů čtverečních. Tu tvoří přístav střežený pevností, ve kterém kotví dvě lodě, spousta měšťanských domů, kostel a městská brána s opevněním. Nad městečkem se tyčí Herodův hrad o dvou palácových budovách a osmi věžích.

Netypický betlém je vystaven v centru Prahy

„Jde celkem o 31 budov, betlém ožil 222 plastovými obyvateli, výstavku doplňuje i rostlinná vegetace a přibližně sto zvířátek. Celkový počet dílů a součástek můžeme jen odhadovat, patrně se bude pohybovat okolo 5 tisíc“, vypočítává Valenta. Celý betlém je netradičně umístěn do prostředí středověkého města. „Zasadit narození Ježíška do jiného historického a zeměpisného prostředí než starověké Palestiny byla spíše nutnost, než tvůrčí úmysl. Máme mnohem více rytířů, hradů a starých hrázděných domků než starověkých panáčků“, říká Čižinský.

Hračky Playmobil

 • Plastové postavičky měřící 7,5 cm
 • Vznik v roce 1974 v Německu
 • Vytvořil designér Hans Beck
 • Existuje několik desítek tématických světů (rytíři, kovbojové, piráti, farma atd.)
 • V bavorském Zirndorfu se nachází jediný Playmobil Fun Park

Rarita pro charitu

„V Čechách mi není známa žádná obdobná expozice playmobiláčků a betlém podobných rozměrů jsem zaznamenal jen u našich sousedů, v Bamberku v roce 2006“, říká Čižinský, sběratel a iniciátor projektu. „Kamarádi mi již řadu let říkají, ať udělám nějakou výstavu své sbírky. Postavit betlém je ideální příležitost zpřístupnit tyto krásné hračky veřejnosti.“ Dvojice celé realizaci věnovala pět dní práce.

„Betlém z Playmobilu považuji za obrovskou raritu. Dali jsme k němu kasičku, jejíž výtěžek půjde dětskému domovu Radost, který dlouhodobě podporujeme,“ říká Markéta Štalmachová, ředitelka CEVRO Institutu, kde je betlém vystaven.

Netradiční betlém najdete v Jungmannově ulici 17 na Praze 1, v  atriu CEVRO Institutu. Vystaven bude až do poloviny ledna 2014, vstup je zdarma.

Návštěvní doba

sobota 21. 12.2013 – neděle 5. 1. 2014: 10.00-12:00, 14:00-17:00
pondělí 6. 1. – pátek 10. 1. 2014: 9:00-18:00
sobota 11. 1. a neděle 12. 1. 2014: 14:00-17:00