Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unikátní objev: v Izraeli našli zachovanou minci starou 2200 let

Magazín

  15:00
Archeologové našli na severu Izraele vzácně zachovalou a zpracovanou zlatou minci starou zhruba 2200 let. Skoro osmadvacetigramový peníz patří k největším, jaké kdy byly na území dnešního Izraele nalezeny, sdělil Donald Ariel z oddělení numismatiky.

V severním Izraeli našli výborně zachovanou minci starou 2200 let. foto: ČTK

Peníz byl ražen kolem roku 191 před naším letopočtem v Egyptě za vlády krále Ptolemaia V. Je na něm vyryto jméno královny Arsinoé. Tato dcera Ptolemaia I. se provdala za svého bratra Ptolemaia II. a za jeho života byla prohlášena bohyní.

V severním Izraeli našli výborně zachovanou minci starou 2200 let.

Minci našli v blízkosti izraelské hranice s Libanonem archeologové z univerzit v Michiganu a Minnesotě. Při vykopávkách v místě zvaném Tel Kadiš se našly zbytky velké administrativní budovy z helenistického období. O nálezu informovala izraelská správa památek.

Ptolemaiovci byl rod makedonského původu a Egypt ovládali v období let 323 až 30 před naším letopočtem. Jejich vláda skončila sebevraždou poslední královny rodu Kleopatry. Za panování Ptolemaia V. (204 až 180 před naším letopočtem) začal úpadek vlivu rodu v Egyptě, který se tehdy začal přiklánět k Římu.

Autoři: ,