26. dubna 2014 11:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Unikátní srovnání: Praha před 60 lety a dnes. Podívejte se na změny

Letná v Praze po letech zezelenala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letná v Praze po letech zezelenala. | foto: Reprofoto

PRAHA Pole, která byla zastavěna novými sídlišti, proměna pražské Letné nebo kdysi živý ostrov Štvanice. Projekt Dvě Prahy zachycuje vývoj hlavního města v rozmezí šedesáti let.

Projekt Dvě Prahy umožňuje zároveň porovnat historické letecké snímky z roku 1953, spolu s těmi loňskými. Díky tomu mají uživatelé možnost unikátního srovnání rozvoje české metropole.

Stodůlky a okolí. Pole vystřídala nová sídliště.

Stodůlky a okolí. Pole vystřídala nová sídliště.

Stránka je rozdělena na dvě části s mapami, které mají uzamknuté měřítko a každý posun na jedné z nich se projeví i v té druhé. Lze zapnout také popisky či si přímo vyhledat místo, které vás zajímá. Některé lokality Prahy totiž před více jak šedesáti lety nebyly vůbec zastavěné.

ČTĚTE TAKÉ:

Měnila se ale i Pražanům známá místa. Například Letná a její přilehlé okolí nebo dříve populární Štvanice. Na první pohled je patrná i proměna velkého stadionu na Strahově. V padesátých letech ještě bez přilehlých studentských kolejí.

Proměna dříve populární Štvanice.

Proměna dříve populární Štvanice.

Za projektem Dvě Prahy stojí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. V budoucnu by se měly mapy rozšiřovat o další historické letecké snímky.

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!