Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uprchlý pavián Heiko se skrýval v areálu brněnské zoo

Magazín

  17:35
BRNO - Pavián Heiko, který ve čtvrtek utekl z výběhu, se skrývá v areálu zoo v Brně. Chovatelé jej už našli a připravují se na odchyt pomocí uspávací střely. Ještě nevědí, kdy opici odchytí. Je ale jisté, že "útěkář" Heiko poté zůstane do dalšího rozhodnutí zoologů v uzavřené ubikaci v zázemí zoo.

Pavián (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Uvedl to mluvčí zoo Pavel Hrazdíra. Je možné, že jej chovatelé vymění do jiné zahrady.

Heiko od čtvrtka vůbec neopustil zoo. "Potvrdil se tak předpoklad chovatelů, že se skrývá někde poblíž svého domova," uvedl Hrazdíra. Opice není nebezpečná pro okolí, z lidí má strach.

Heiko je pavián druhu dželada. V brněnské zoo jsou paviáni v jedné expozici s paovcemi hřivnatými. Ve čtvrtek vstoupili do výběhu pracovníci zahrady s narkotizační puškou, aby jednu z ovcí ošetřili. Když opičák spatřil pušku, vylekal se natolik, že přešel přes zapnuté elektrické ohradníky a uprchl.

Do pátrání v okolí zahrady se zapojily desítky lidí včetně strážníků.

Paviánovi se podařilo utéct už předloni. Tehdy využil toho, že chovatelé na chvíli odpojili elektrický ohradník. V nadcházejících dvou dnech doputoval na golfové hřiště v Jinačovicích u Brna, kde se spřátelil s golfisty a loudil od nich oplatky.

Po prvním útěku zahrada zkvalitnila hrazení u výběhu paviánů. I přesto je však opice dokázala překonat. Podle zoologa Jiřího Vítka to Heiko dokázal, protože byl ve stresu a měl velký strach z pušky.

Autor: