Zákaz platí v některých soukromých ulicích ve čtvrti a za jeho porušení hrozí pokuty až 10 000 jenů (2110 korun). Turisté si v tomto bývalém císařském městě snaží vyfotit gejši - zde nazývané geiko - a učednice maiko, které se gejšami stanou až po pětiletém studiu tradičního tance, hry na japonské nástroje, etikety a umění konverzace.
Japonky mají novou vzrušující zábavu. Olizují kliky a fotí se |
Ve čtvrti se nachází řada luxusních restaurací, v nichž hosté večeří na tradičních žíněnkách tatami a gejši jim dělají společnost. Příliš velký příliv turistů však podle místních ničí osobitou atmosféru, díky níž je čtvrť Gion tolik oblíbená. Někteří návštěvníci hází odpadky na zem, kouří na ulici, vnikají do soukromých domů, či dokonce za gejšami běhají, aby se s nimi mohli vyfotografovat.
Místní úřady proto vyvěsily cedule, které turisty od focení a nevhodného chování odrazují. Zastupitelstvo rovněž rozdává záložky a nálepky, jimiž se také snaží upozornit na dobré mravy.
Když turismus kvete
Jelikož však podobná opatření v minulosti příliš nezapůsobila, zkouší místní také nový přístup pomocí moderních technologií. Speciální turistická aplikace v chytrých telefonech má návštěvníky zprávou upozornit, když se ocitnou jeden kilometr od čtvrti Gion. Anglicky a čínsky jim pak připomene, aby gejši nefotili a chovali se uvážlivě.
Japonsko navštívilo loni rekordních 31 milionů lidí, což je o devět procent více, než rok předtím. Turismus kvete zejména díky slabšímu jenu, snazšímu vízovému procesu a stále dostupnějším leteckým spojením. Vláda si stanovila jako cíl pro příští rok 40 milionů zahraničních turistů, do roku 2030 jich chce na japonské ostrovy přilákat až 60 milionů ročně.