Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA si zkusí prezidentku

Magazín

  14:00
BEVERLY HILLS/PRAHA - Spojené státy budou mít příští rok prezidentku - v populárním akčním seriálu televize Fox s názvem 24 hodin si ji zahraje Cherry Jonesová. Agenta protiteroristické jednotky Jacka Bauera, kterého hraje Kiefer Sutherland, se fanoušci dočkají i v sedmé řadě „24“ v lednu příštího roku.

Cherry Jonesová hrála ve filmech Zaříkávač koní, Erin Brockovich nebo Vesnice. foto: Lidové noviny

Série se ženou v Oválné pracovně Bílého domu v Americe poběží právě v době, kdy o místo v ní ve skutečnosti bude svádět boj i bývalá první dáma, nyní senátorka za demokraty Hillary Clintonová. Na počátku roku se totiž uskuteční primárky, z nichž vzejdou hlavní prezidentští kandidáti stran. Ředitel zábavní sekce televize Fox Peter Liguori však odmítá jakékoli spekulace o tom, že by snad televize měla v úmyslu ovlivňovat voliče. Podle něj se fikce s realitou „křížit“ nebude. Zpravodajství televize Fox je navíc paradoxně nakloněné konzervativním republikánům.

„Je to pouze dramaturgické rozhodnutí. ... Prezident je ve,24‘ velmi důležitou postavou,“ řekl Liguori agentuře AP. „V seriálu už jsme měli spoustu různých prezidentů, tak proč by to nyní nemohla být žena?“ dodává Liguori. Naráží tím na fakt, že ve „24“ se poprvé objevil i černošský prezident Palmer, kterého si zahrál Dennis Haysbert.

Černošské kořeny má shodou okolností další z favorizovaných prezidentských kandidátů - taktéž demokrat Barack Obama. Herec Kiefer Sutherland alias agent Jack Bauer to tehdy komentoval: „Jedna z věcí, kterou na,24‘ miluji, je černošský kandidát na prezidenta. Já upřímně věřím tomu, že když v této zemi něco ukážete v televizi, diváci uvěří, že je to možné. Tak se posunete blíž k tomu, že jednoho dne uvidíme úspěšného černého kandidáta na prezidenta v zemi, která ho přijme.“

Po prvních třech televizních debatách demokratických prezidentských kandidátů v uplynulých měsících vede v preferencích Clintonová, kterou by nyní volilo 45 procent demokratů. Na druhém místě se v průzkumu Washington Post/ABC umístil Barack Obama s 30 procenty a na třetím John Edwards s 12 procenty.

Přestože jeden z tvůrců seriálu Joel Surnow o sobě prohlašuje, že je jeden z hrstky konzervativců v Hollywoodu, producenti trvají na tom, že oni sami jsou různého politického zaměření, a odmítají, že by seriál byl zacílen na podporu demokratů.

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?