Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Utíkej, opičko, utíkej, povzbuzují uprchlého makaka na Facebooku

Magazín

  16:37
WASHINGTON - Na Floridě se již téměř rok snaží chytit malou opici. Ve floridském městě Saint Petersburku i dalších místech si ji oblíbila již řada lidí, kteří ji povzbuzují, aby se chytit nenechala. Na své stránce Mystery Monkey of Tampa Bay (Tajemná opice z Tampa Bay) na sociálním serveru Facebook získal tento makak na útěku již téměř 60 tisíc fanoušků.
Makak - ilustrační foto.

Makak - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Utíkej, opičko, utíkej! Klec není pro tebe," napsal například na Facebooku chlapec Jack. "Opravdu doufám, že tě nechytí. Proč tě nemohou nechat na pokoji?" ptá se zase v diskusi sympatizantka Kathleen.

Úřady nevědí, odkud tento makak rhesus do města přišel, někteří se však domnívají, že se oddělil od skupiny divokých opic ze státního parku města Ocala ležícího asi 195 kilometrů severně od Saint Petersburku. Podle jiných domněnek mohl utéct od majitele, který ho choval nelegálně.

"Každý den přináší tolik špatných zpráv. Ale ona je taková naše malá hrdinka," vysvětlila důvod svých sympatií Amy Ellisová, která také patří mezi fanoušky opice na Facebooku.

"Je to mimořádně inteligentní opice. Na ulici se vyzná výborně, ví, jak se chovat na silnici. Než přejde, tak se dvakrát rozhlédne. Vyhýbá se i elektrickému vedení," řekl lovec divokých zvířat Vernon Yates. Zlobí se, že někteří tuto opici chtějí zabít. Pokud by se podařilo chytit makaka jemu, tak ho prý nejprve nechá prohlédnout veterináři. Pokud bude zdravý, tak mu chce najít ubytování u člověka, který má znalosti a povolení pro chov exotických zvířat.

"Takové zvíře je mnohem chytřejší a silnější než si lidé představují. I takhle malá opice by mohla roztrhat dospělého muže," uvedl Gary Morse z floridského spolku pro ochranu divokých zvířat. Dodal, že opice mohou přenášet i různé choroby, třeba žloutenku, a pokud jsou zahnané do kouta, tak se mohou stát agresivní.

Obyvatelka Saint Petersburku Renee Barthová zase vyprávěla, jak jí před několika dny opička spadla do bazénu a když se vydrápala ven, utrhla si ze stromu grapefruit.

Facebookovou stránku uprchlého makaka najdete ZDE.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat