Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Utqiagvik. Aljašská obec se vrací k původním názvům, významem si ale není jistá

Magazín

  5:00
ANCHORAGE - Bolesti hlavy přineslo radním v nejsevernější obci Spojených států referendum o změně názvu jejich vsi, což má oživit příslušnost k domorodému polárnímu kmeni Inupiatů. Aljašská vesnice s necelou tisícovkou obyvatel, dosud známá pod anglickým názvem Barrow, se má po těsném vítězství stoupenců eskymáckých tradic jmenovat Utqiagvik.

Městečko na Aljašce - ilustrace foto: Wikipedie.cz

Vyslovit nové jméno dokáže málokdo, navíc nikdo neví, co přesně název znamená.

Hlasování bylo těsné, pro změnu názvu se podle agentury AP vyslovilo 381 lidí, proti jen o šest méně. Iniciátor referenda Qaiyaan Harcharek označil výsledek hlasování za „dekolonizační revoluci“. Místní zastupitele ale rozhodnutí voličů zaskočilo. Na nutnou výměnu osobních dokladů nemá malá obec na severním mysu Aljašky dost peněz.

„Dekolonizační revoluce“

Návrat k původním domorodým názvům je na Aljašce populární. Přispěl k němu i prezident Barack Obama, který loni nařídil změnu názvu nejvyššího severoamerického vrcholku Mount McKinley na Denali. Název hory ležící na jihu Aljašky znamená v původním místním nářečí Vysoký.

Co znamená Utqiagvik se ale pořádně neví. Podle některých výkladů je to „loviště výrů“, podle jiných „bramborové pole“. Brambory ale Inupiatové v arktickém regionu nikdy nepěstovali.

V tažení proti angličtině nehodlá utqiagvická komunita skončit. Ve hře je prý nyní úprava dopravního značení, zejména dopravní značky „stůj, dej přednost v jízdě“. Ta je jak známo označena slovem STOP. V Utqiagviku ji má nahradit inupiatský výraz NUTQAGIN.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat