Skupina tří mladých se zná z neziskové organizace Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory s pracovišti v Hradci Králové a Horním Maršově. „Já a Míša jsme studovaly pedagogickou fakultu, obor biologie a chemie, kolegyně Majda zase přírodovědu. Práce pro středisko nás naplňuje, protože můžeme ekologii přiblížit žákům ze základních a středních škol. Pořádáme také akce pro učitele a letos nás napadlo, že zkusíme oslovit i mladé lidi mezi 18 a 26 lety,“ říká Tereza.
PSALI JSME |
„Chceme ukázat, že i dospělí lidé si mohou užít pobyt v přírodě a zároveň se o ní dozvědět něco zajímavého. Náš první landartový workshop se konal v Novohradeckých lesích, na okraji Hradce Králové. Lidé ani netuší, že to je místo, kde žije řada vzácných živočichů, zejména ptáků.“ říká šestadvacetiletá Tereza.
Její tým vysvětlil dvaceti účastníkům workshopu, že landart je umělecký směr, při kterém se člověk inspiruje konkrétní lokalitou a tvoří různé objekty. Účastníci měli společné téma „Cesta“, které každý ztvárnil po svém. „Na závěr workshopu autoři ukazovali svá díla a vyprávěli, co vyjadřují. Potěšilo nás, že se jim líbil tvůrčí způsob poznávání krajiny. Někteří říkali, že si po dlouhé době zkusili práci v přírodě a zavzpomínali na hry z dětských let. To byla asi nejlepší pochvala pro náš tým.“
Právě pro děti a jejich učitele je určena druhá část projektu mladých pedagogů. Tereza a její přátelé připravují unikátní publikaci. „Podařilo se nám získat podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica. Díky ní vytvoříme sto výtisků publikace, představíme landart jako pedagogickou metodu práce v krajině. Věnujeme jí knihovnám v našem kraji a aktivním pedagogům zapojených do ekologických aktivit.“
ČTĚTE TAKÉ |