13. listopadu 2016 8:55 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V albánských horách našli Holanďané ztracený pas mladého Čecha. Přivezli mu ho až domů

Holanďané s přítelkyní majitele ztraceného pasu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Holanďané s přítelkyní majitele ztraceného pasu. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Zní to skoro jak z laciného filmu. Dvojice mladých filmařů z Holandska našla při své dobrodružné cestě v albánských horách na stromě pas zabalený v igelitové tašce. Mladíka z fotografie se rozhodli najít. Jen kvůli tomu zamířili do Česka. „Chtěli jsme si s ním zkrátka popovídat a vrátit mu, co ztratil,“ řekl serveru Lidovky.cz Holanďan Joep Ten Hove. To se nakonec po dlouhém pátrání povedlo.

Spletitý příběh o ztraceném pase začal na začátku června 2015, kdy se dvojice mladých Holanďanů - Joep Ten Hove a Thÿs Meeuwsen - vydali na jednu z dalších cest po Evropě, konkrétně po Albánii. Loudali se po horách s mapou Sovětského svazu, když najednou vysoko v horách objevili na pařezu igelitovou tašku a v ní zabalený cestovní pas.

Úplný začátek příběhu se ale váže už k roku 2014. To když mladý Čech Patrik Balcar právě v albánských horách ztratil cestovní doklad. Protože jej ale nutně nepotřeboval, aby se mohl vrátit zpátky do Čech, ztrátu tamním úřadům v nenahlásil. Stačil mu jen občanský průkaz.

Kvůli zranění kamarádky musel běžet pro pomoc

Doklad tak zůstal dlouhé měsíce kdesi na severu Albánie poté, co se při výšlapu do hor zranila Patrikova kamarádka a on musel běžet vyhledat pomoc do nejbližší vesnice.

Až po několika měsících jej objevila dvojice mladíků, kteří točí videa na YouTube a mimo jiné mají pořad i v holandském rozhlasu. Doklad objevili už téměř zničený. Byl zvlhlý, stránky měl zmačkané, vazba se rozpadala.

Protože oba zbožňují zachycování příběhů skrze kameru, rozhodli se majitele pasu podle fotografie vypátrat a pas mu osobně předat. Proč se neozvali úřadům nebo policii? „Věděli jsme, že už ho asi nepotřebuje, zajímal náš spíš ten příběh. To je to, co děláme. Natáčíme příběhy,“ vyprávěli s nadšením.

Spletitý příběh o ztraceném pase začal na začátku června, kdy se dvojice...

Do Čech přijeli na několik dní jen proto, aby dokončili svůj plán. Předat Balcarovi jeho pas a popovídat si s ním. „To je jediná věc, kterou jsme tu chtěli udělat,“ líčili. Zajímalo je, kdo je mladík z fotografie a jestli se náhodou neztratil.

Setkání v Náchodě

Protože byli s pátráním po mladíkovi na českém internetu dlouho neúspěšní, obrátili se na redakci serveru Lidovky.cz. Ta se spojila s ministerstvem zahraničních věcí i českými pracovníky na velvyslanectví v Tiraně. Mladík ztrátu pasu nenahlásil, nebylo po něm ani vyhlášeno pátrání.

Ještě v ten samý den odjeli Holanďané spontánně do rodného města mladíka, jehož pas vezli nejprve z Albánie do Holandska, pak z Holandska do Čech. Stačilo totiž zkusit jeden facebookových účtu a napsat mu zprávu.

V Náchodě se nakonec úspěchu dočkali. Patrika tam sice nezastihli, setkali se alespoň s jeho přítelkyní. „S Patrikem jsme si pak volali přes Skype,“ radovali se filmaři. I on měl radost, ačkoli má už dávno nový pas. „Tenkrát jsem přišel na úřad, řekl jsem, že jsem ztratil pas, dostal jsem pokutu a nakonec nový pas,“ napsal. Spíše než nalezený pas mu ale udělalo radost, s jakým odhodláním se do akce Holanďané pustili. „Je to neuvěřitelné,“ zasmál se.

skŠárka Kabátová

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 33 000 - 37 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz