12. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Právníci se přetahují o populární slůně. Hrozí mu, že skončí v cirkuse

Sloní mládě narozené v Oregonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sloní mládě narozené v Oregonu. | foto: ČTK

PORTLAND Sloní mládě, které se před několika dny narodilo v zoologické zahradě v americkém státě Oregon, se dostalo do centra právní bitvy. Přou se o ně majitelé jeho rodičů.

Narození zatím bezejmenné slonice se stalo v Americe velkou událostí. Její první vystoupení na veřejnosti se minulý týden stalo hitem na YouTube a přilákalo do oregonské zoo davy návštěvníků.

Jeho matkou je slonice Rose-Tu, která vyrostla v zoologické zahradě. Otce Tuska za účelem zplození potomka zahradě poskytla kalifornská firma Have Trunk Will Travel zabývající se pronájmem slonů.

Jeho domov je u nás v zoo, má jasno ředitelka

Americká média teď zjistila, že Have Trunk Will Travel má podle smlouvy nárok na každého druhého, čtvrtého a šestého potomka Rose-Tu a Tuska. Malá slonice je jejich druhá.

K velkému zděšení ochránců zvířat i veřejnosti teď slůněti hrozí, že bude muset opustit matku a zapojit se do komerčních aktivit. Firma slony pronajímá do hollywoodských filmů, cirkusových představení, na svatby a projížďky.

Ředitelka zoo Kim Smithová se prozatím zaručila, že mládě nebude odděleno od své matky. "Smlouva se nezabývá tím, kde bude zvíře bydlet. Jeho místo je v oregonské zoo," řekla podle listu The Independent Kim Smithová na tiskové konferenci.

vasVladimíra Rozmanová

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.