12. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Právníci se přetahují o populární slůně. Hrozí mu, že skončí v cirkuse

Sloní mládě narozené v Oregonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sloní mládě narozené v Oregonu. | foto: ČTK

PORTLAND Sloní mládě, které se před několika dny narodilo v zoologické zahradě v americkém státě Oregon, se dostalo do centra právní bitvy. Přou se o ně majitelé jeho rodičů.

Narození zatím bezejmenné slonice se stalo v Americe velkou událostí. Její první vystoupení na veřejnosti se minulý týden stalo hitem na YouTube a přilákalo do oregonské zoo davy návštěvníků.

Jeho matkou je slonice Rose-Tu, která vyrostla v zoologické zahradě. Otce Tuska za účelem zplození potomka zahradě poskytla kalifornská firma Have Trunk Will Travel zabývající se pronájmem slonů.

Jeho domov je u nás v zoo, má jasno ředitelka

Americká média teď zjistila, že Have Trunk Will Travel má podle smlouvy nárok na každého druhého, čtvrtého a šestého potomka Rose-Tu a Tuska. Malá slonice je jejich druhá.

K velkému zděšení ochránců zvířat i veřejnosti teď slůněti hrozí, že bude muset opustit matku a zapojit se do komerčních aktivit. Firma slony pronajímá do hollywoodských filmů, cirkusových představení, na svatby a projížďky.

Ředitelka zoo Kim Smithová se prozatím zaručila, že mládě nebude odděleno od své matky. "Smlouva se nezabývá tím, kde bude zvíře bydlet. Jeho místo je v oregonské zoo," řekla podle listu The Independent Kim Smithová na tiskové konferenci.

vasVladimíra Rozmanová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!