Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Arménii objevili nejstarší botu na světě. Nosila se před 5500 lety

Magazín

  7:52
WASHINGTON - Dokonale zachovaný kožený mokasín z doby před 5500 lety byl objeven v jeskyni v Arménii. O botě, která je o několik staletí starší než obuv mumifikovaného alpského "muže z ledovce" známého pod jménem Ötzi, informoval americká vědecká internetová revue PLos ONE.

V arménské jeskyni byla objevena nejstarší bota na světě. foto: Reuters

Mokasín je vyroben z jednoho kusu kůže a vypracován tak, aby se přizpůsobil chodidlu svého nositele, citovala ze magazínu agentura AFP. Podle archeologa Rona Pinhasiho z univerzity v irském Corku, se nedá říci, zda mokasín patřil ženě nebo muži.

"Ta bota má velikost 37 podle evropského číslování, mohl ji ale nosit i muž, protože muži byli v té době mnohem menší než dnes," soudí Pinhasi.

V arménské jeskyni byla objevena nejstarší bota na světě.

Mokasín byl vyplněný suchou trávou, badatelé ale nemohou říci s jistotou, zda za účelem udržení nohy v teple, nebo uchování formy boty.

Mokasín byl objeven v jeskyni v arménské oblasti Vajotz Dzor u hranic s Íránem a Tureckem.

V arménské jeskyni byla objevena nejstarší bota na světě.

Skutečnost, že vnitřek jeskyně byl suchý, chladný a stabilní, vytvořila podmínky pro výjimečně dokonalé zachování nejen mokasínu, ale i dalších různých předmětů, které v ní byly objeveny. Byly to především velké nádoby, z nichž mnohé obsahovaly pšenici, ječmen, meruňky a další jedlé plodiny.

Půda jeskyně byla zároveň pokryta silnou vrstvou kozího hnoje, který při vysychání doslova zatmelil nalezené objekty a "zakonzervoval" je na tisíciletí.

V arménské jeskyni byla objevena nejstarší bota na světě.

"Zpočátku jsme mysleli, že mokasín a další předměty nalezené v jeskyni jsou staré jen asi 600 až 700 let, protože byly ve velmi dobrém stavu," vysvětlil Pinhasi. Jejich pravé stáří odhalily až radiokarbonové analýzy provedené dvěma laboratořemi, na Oxfordské univerzitě v Británii a jedné univerzitě v Kalifornii.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat