4. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Asiaté milují česká a moravská vína, poptávka po nich roste

Bílé víno - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílé víno - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO V asijských zemích roste poptávka po českých a moravských vínech. Prodávají se v Japonsku, Číně nebo Vietnamu.

"Podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce obchody s Asií sice nepředstavují stamilionové obraty, ale dodávají českým vínům vedle úspěchů na mezinárodních soutěžích prestiž.

"Roční produkce určená pro asijské trhy se pohybuje v řádu desítek tisíc litrů, ale je zde poměrně slibný potenciál dalšího růstu. Asie určitě může být za několik let velmi významným odběratelem našich vinařů," uvedl Machovec.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj jsou česká vína nejen kvalitní, ale mají také osobitý charakter, který jim dodávají zdejší jedinečné půdní a klimatické podmínky. "Moravská a česká vína od francouzských, italských či argentinských zkrátka poznáte," uvedl Machovec.

Čtyři moravská vinařství Sonberk, Víno Marcinčák, Reisten a Mikrosvín Mikulov příští týden připraví svá vína pro japonskou obchodnici Majumi Endoovou, která původně obchodovala s českým pivem. Sortiment ale rozšířila také na víno.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Export vysoce kvalitních vín z České republiky je velmi náročný i díky ceně vín, která je sice v poměru ke kvalitě příznivá, ale přesto ne nízká," uvedla marketingová ředitelka vinařství Sonberk Vladimíra Mrázová. Podle ní se moravská vína objevila v jednom z pořadů japonské televize, čímž výrazně vzrostla jejich obliba a prodej.

Další tuzemská vinařství se chystají na říjnovou výstavu vín ve druhém největším jihokorejském městě Tedžon. Podle Vinařského fondu mají odbyt česká vína také ve Vietnamu nebo v Číně.

Lidovky.cz, ČTK