Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Austrálii našli 2000 let starou přírodní perlu

Magazín

  5:00
CANBERRA - Přírodní mořskou perlu starou 2000 let našli vědci v Austrálii při průzkumu místa, které v dávné minulosti obývali původní obyvatelé kontinentu. Archeologové perlu růžovo-zlaté barvy, která má téměř dokonalý okrouhlý tvar, označili za „velmi vzácnou“, informovala agentura AFP.

V Austrálii našli 2000 let starou přírodní perlu foto: Kat Szabo/University of Wollongong

Perla byla objevena při vykopávkách na severním pobřeží kontinentu, ve státě Západní Austrálie v oblasti Kimberley. V průměru má pět milimetrů. Vědci použili k určení stáří nálezu metodu počítačové tomografie, aby zjistili, zda je perla skutečně přírodní, a nebyla uměle vypěstována moderními metodami.

Vědci objevili další druh předcházející člověku. Změní evoluční teorii?

„Přestože jsme v minulosti objevili v Austrálii mnoho nalezišť lastur perlotvorek, až doposud jsme na tomto kontinentě nenašli přírodní perlu,“ prohlásil archeolog Kat Szabo.

Perly podle archeologů nehrály v kultuře původního obyvatelstva Austrálie význačnou roli. Perlotvorky, které je produkují, ale Austrálci používali při obřadech, jež měly přivolávat déšť. Lastury archeologové našli i v centrálních pouštních oblastech na místech vzdálených více než 1500 kilometrů od pobřeží.

Autor:
Témata: Austrálie, AFP, Kimberley

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat