6. června 2015 5:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Austrálii našli 2000 let starou přírodní perlu

V Austrálii našli 2000 let starou přírodní perlu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Austrálii našli 2000 let starou přírodní perlu | foto: Kat Szabo/University of Wollongong

CANBERRA Přírodní mořskou perlu starou 2000 let našli vědci v Austrálii při průzkumu místa, které v dávné minulosti obývali původní obyvatelé kontinentu. Archeologové perlu růžovo-zlaté barvy, která má téměř dokonalý okrouhlý tvar, označili za „velmi vzácnou“, informovala agentura AFP.

Perla byla objevena při vykopávkách na severním pobřeží kontinentu, ve státě Západní Austrálie v oblasti Kimberley. V průměru má pět milimetrů. Vědci použili k určení stáří nálezu metodu počítačové tomografie, aby zjistili, zda je perla skutečně přírodní, a nebyla uměle vypěstována moderními metodami.

„Přestože jsme v minulosti objevili v Austrálii mnoho nalezišť lastur perlotvorek, až doposud jsme na tomto kontinentě nenašli přírodní perlu,“ prohlásil archeolog Kat Szabo.

Perly podle archeologů nehrály v kultuře původního obyvatelstva Austrálie význačnou roli. Perlotvorky, které je produkují, ale Austrálci používali při obřadech, jež měly přivolávat déšť. Lastury archeologové našli i v centrálních pouštních oblastech na místech vzdálených více než 1500 kilometrů od pobřeží.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!