9. května 2019 11:58 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Austrálie vydala novou bankovku s překlepem. Chyby si všimli až půl roku po emisi

Na nově vydaných australských bankovkách v hodnotě 50 australských dolarů je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na nově vydaných australských bankovkách v hodnotě 50 australských dolarů je... | foto: Reserve Bank od Australia

Canberra Na nově vydaných australských bankovkách v hodnotě 50 australských dolarů je špatně napsané slovo „zodpovědnost“. V anglickém výrazu „responsibility“ chybí jedno měkké i. Australská rezervní banka (RBA) uvedla, že v příštím vydání omyl napraví; 46 milionů bankovek s nesprávným výrazem „responsibilty“ už je ale v oběhu, informoval ve čtvrtek zpravodajský server BBC News.

Nové padesátidolarové bankovky ve žluté barvě byly vydány v loňském roce a je na nich zobrazena Edith Cowanová, která se jako první žena dostala do australského parlamentu.

To, co vypadá jako trávník na pozadí portrétu Cowanové, jsou ve skutečnosti řádky miniaturního textu s citacemi prvního projevu této političky v australském zákonodárném sboru.

„Je to velká zodpovědnost být tady jako jediná žena a chtěla bych zdůraznit, že je zapotřebí, aby se sem dostaly i další ženy,“ píše se v citaci, která se v mikroskopickém textu několikrát opakuje, a to vždy s chybějícím i.

09.května 2019 v 07:59, příspěvek archivován: 09.května 2019 v 12:10

There's no 'I' in money, but there's 3 in responsibility... https://t.co/JetXXUAItu

Trvalo plných šest měsíců, než si překlepu - viditelného pouze s pomocí zvětšovacího skla - někdo všiml.

Padesátidolarovka, na jejíž druhé straně je význačný australský spisovatel z řad původního obyvatelstva David Unaipon, je nejrozšířenější bankovkou v Austrálii. Bankovky vydané loni v říjnu obsahují nové bezpečnostní prvky, které mají předejít jejich padělání.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!