Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Bangladéši operovali muže s několikakilogramovými bradavicemi. Jeho ruce vypadaly jako strom

Skalpel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skalpel (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

DHÁKA Lékaři v bangladéšské nemocnici provedli výjimečnou sérii operací, při nichž mladému muži odstranili několikakilogramové bradavice z rukou a nohou. Tento Bangladéšan trpí vzácným onemocněním kůže, jehož je podle španělského deníku El País známo jen několik případů na světě.

Pětadvacetiletý Abul Badžandar, jehož ruce ještě donedávna vypadaly jako strom, podstoupil od letošního února několik operací. I ta poslední, o níž nyní informovala média, byla úspěšná. Až mu sundají obvazy bude moci konečně navléknout snubní prsten. Nejvíce se těší, až obejme svou ženu a dceru.

„Po pěti operacích již zbývá jen několik malých estetických zákroků a rehabilitace,“ komentovala pro média stav svého pacienta doktora Samanta Lal Senová, jedna z členů týmu lékařů, kteří operace prováděli. A dodala, že jeho ruce jsou ještě zesláblé, ale do pěti měsíců by měly být schopny obnovit normální funkce.

Badžandar pochází z chudé rodiny, která neměla na časnější lékařský zákrok. Proto dosáhlo jeho onemocnění takových rozměrů. Celkem jeho obrovské bradavice, připomínající kůru stromů, vážily asi pět kilogramů.

Operace je dočasným řešením

Koncem loňského roku se o nemocném mladíkovi dozvěděl novinář z agentury AFP, který o případu napsal. Díky tomu posléze bangladéšská vláda nabídla muži, že mu operaci zaplatí. Takže začátkem roku nastoupil do univerzitní nemocnice v bangladéšské metropoli Dháce.

„Tyto operace jsou ale dočasným řešením. Jelikož neznáme přesnou příčinu nemoci, nemůžeme ho definitivně vyléčit. Ale doufáme, že příště budeme moci odstranit jeho bradavice dříve, než dorostou tak obřích rozměrů,“ vysvětlila doktorka Lal Senová listu El País.

Nemoc zvaná epidermodysplasia verruciformis, zvaná též Lewandowskyho-Lutzův syndrom, je velmi vzácné neléčitelné onemocnění. Lidská kůže se při něm podobá kůře stromů, proto se těmto lidem říká Stromoví lidé. Příčina může být dědičná, postihuje též lidi s výrazně oslabenou imunitou.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...