4. února 2015 6:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Barmě budou dražit železnou bránu domu Su Ťij

Devětašedesátiletá Su Ťij strávila za branou v domácím vězení s několika... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Devětašedesátiletá Su Ťij strávila za branou v domácím vězení s několika... | foto: ČTK

RANGÚN Železná brána, která stávala před domem barmské opoziční vůdkyně a držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, se bude dražit. Současný majitel Sou Ňjun chce začít na ceně v přepočtu 4,9 milionu korun. Výtěžek bude použit na výstavbu sídla Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii (NLD).

Devětašedesátiletá Su Ťij strávila za branou v domácím vězení s několika přestávkami 15 let. Žila původně se svým britským manželem v Británii, ale v roce 1988 se vrátila do Barmy za nemocnou matkou. Přihlásila se k demokratizačním silám, podílela se na vzniku NLD a stala se její vůdkyní. Rok po návratu byla uvržena do domácího vězení, v roce 1991 dostala Nobelovu cenu za mír. Z vězení byla několikrát nakrátko propuštěna, avšak odmítla nabídky junty odjet do Británie.

ČTĚTE TAKÉ:

Jsou známy snímky, jak Su Ťij u brány s kovovými hroty hovoří k davu o problémech Barmy. Když byla z domácího vězení v roce 2010 propuštěna, začal Sou Ňjun upravovat zahradu kolem domu a všiml si brány i popisného čísla domu 54 namalovaném na lakované tabulce.

„Ta brána vypráví dějiny boje za demokracii této země,“ řekl agentuře AP. Za vrata i za tabulku prý političce zaplatil několik set dolarů s tím, že je jednou umístí do muzea. Rozhodl se nakonec ale pro aukci, protože tak může rychleji pomoci NLD, která zápasí s finančním potížemi. Aukce se má konat do čtrnácti dní.

Su Ťij na Foru 2000.

Su Ťij na Forum 2000.

Po volbách v roce 2010 se Su Ťij stala vůdkyní opozice. Tehdejší volby však nejsou považovány za svobodné ani spravedlivé, moc má nadále v rukou armádou kontrolovaný parlament.

Peníze z aukce by mohly straně pomoci financovat i oslavy stoletého výročí narození Su Ťijina otce. Generál Aun Schan je symbolem barmského boje za nezávislost. Narodil se v únoru 1915 a zavražděn byl v roce 1947 těsně před osamostatněním Barmy od koloniální nadvlády Británie.

ČTK, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?