Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Barmě chytili vzácného bílého slona. Slibuje to prý mír a prosperitu

Magazín

  21:13
NEIPYIJTO - Dobré znamení pro nadcházející parlamentní volby v Barmě prý představuje vzácný bílý slon, kterého se zde podařilo chytit. Uvedla to podle agentury AP místní provládní média na svých titulních stranách. Volby budou v Barmě v listopadu po 20 letech neomezené vlády vojenské junty.

V Barmě chytili vzácného bílého slona. Slibuje to prý mír a prosperitu foto: ČTK

Tisk označil příchod vzácného zvířete za příslib toho, že zemi čeká mír, bude uchráněna od všech nebezpečí a lid zažije pod nově zvolenou vládou prosperitu. Dodal také, že se bílí sloni objevují jen na místech, kde je uctíván buddhismus a kde vláda panuje spravedlivě. Občané Barmy jsou podle AP považováni za mimořádně pověrčivé.

Posvátní albíni

Bílí sloni, ve skutečnosti albíni, jsou po staletí uctíváni v Barmě, Thajsku, Laosu a dalších asijských státech. Běžně je chovali vládci a byli považováni za symbol královské moci a prosperity.

Bílý tlustokožec byl chycen ve čtvrtek na severozápadě státu. Je vysoký 216 centimetrů a podle odhadů odborníků je starý asi 18 let. Za posledních deset let je to teprve pátý bílý slon chycený v Barmě.

První tři z nich jsou nyní chováni ve městě Rangún ve speciálním parku s pavilóny, stromy i uměle vytvořenými vodopády a jezírky.

Čtvrtý z nich, 38letá slonice lapená v červnu, žije v ohradě u pagody Uppatasanti, která je kopií známé zlaté pagody Šwedagon v bývalé metropoli Rangúnu. Dostala jméno Bhaddavati, což v překladu znamená "Ta, která slyne dobrem".

Parlamentní volby v Barmě se uskuteční 7. listopadu. Prodemokratické strany prohlašují, že vzhledem k omezením vyhlášeným vojenskou vládou je v podstatě jasné, že současná junta v hlasování zvítězí.

K vypsání voleb přiměl barmskou juntu mezinárodní tlak a podle západních analytiků si jimi barmští vládci chtějí upevnit svou právní pozici.

Poslední volby v Barmě vyhrála v roce 1990 opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) vězněné disidentky Do Aun Schan Su Ťij, junta jí ale odmítla předat moc. Letošního hlasování se tato nejvýznamnější opoziční strana nezúčastní.

Autor: