30. dubna 2016 6:50 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Berlíně otevřou výstavu odstraněných soch a památníků

K nejvýznamnějším exponátům bude patřit hlava obří Leninovy sochy z východního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K nejvýznamnějším exponátům bude patřit hlava obří Leninovy sochy z východního... | foto: YouTube

BERLÍN Sochy a památníky, které z politických či jiných důvodů zmizely z ulic německé metropole, představí nová stálá výstava ve špandavské pevnosti. K nejvýznamnějším exponátům bude patřit hlava obří Leninovy sochy z východního Berlína. Výstava s názvem Odhaleno: Berlín a jeho památky se v pátek otevře návštěvníkům po několika letech příprav a přesvědčování úřadů.

„Zacházení s politickými pomníky ukazuje přelomy v dějinách - každý kousek vypráví svůj vlastní příběh,“ uvedla ředitelka muzea Andrea Theissenová.

Zájemci o historii si budou moci prohlédnout stovku pomníků a jejich částí, které se v německé metropoli objevily a zase zmizely od 18. století do nedávné minulosti. K vidění bude vše od soch pruských králů, přes pomníky padlým v 1. světové válce, po památníky vybudované během nacistické a komunistické diktatury.

Vrcholem výstavy bude téměř čtyřtunová hlava žulové sochy bolševického vůdce a zakladatele někdejšího Sovětského svazu Vladimira Iljiče Lenina, která stála od roku 1970 do roku 1991 na náměstí v berlínské čtvrti Friedrichshain.

Hlavu, která byla spolu se 130 dalšími částmi pomníku sochaře Nikolaje Tomského po zániku Německé demokratické republiky zakopána v lese na jihovýchodním okraji Berlína, po letech dohadů loni v září Němci vykopali a převezli právě do špandavské citadely. Známým se případ demontáže Leninovy sochy stal mimo jiné díky scéně z filmu Good bye, Lenin! z roku 2003, který získal Evropskou filmovou cenu.

ČTK